ČLÁNOK
Zníženie hodnoty šekelu voči doláru zvýši izraelský export o 1 miliardu dolárov
28. januára 2002

Nedávne zníženie hodnoty izraelského šekelu voči americkému doláru sa prejaví zvýšením objemu izraelského exportu o 1 miliardu dolárov tento rok, odhaduje Izraelský inštitút exportu (IEI). Podľa analytikov najviac získajú spoločnosti orientované na vývoz ako napríklad firma Check Point Software Technologies. IEI je nezisková organizácia so sídlom v Tel Avive a jej cieľom je podporovať rozvoj obchodných stykov s cudzími krajinami.

Pád šekelu veľmi pomôže vývozu, uviedla riaditeľka IEI Šraga Brošová pre izraelský denník The Jerusalem Post. Jedinou otázkou zostáva, čo sa stane s domácimi nákladmi. Ak bude len malá domáca inflácia, potom bude zníženie hodnoty šekelu pomáhať exportu aj v najbližšej budúcnosti.

Izraelská Národná banka stanovila vo štvrtok reprezentačný kurz šekelu voči doláru na 4,6, čo je v porovnaní so stredou zníženie o 0,06 percent. Kurz šekelu voči euru je 4,031. Šekel oslabuje od 20. decembra, keď banka oznámila zníženie úrokovej miery a izraelská mena vtedy kótovala na hodnote 4,272 voči doláru. Brošová varuje, že silnejšie zníženie hodnoty šekelu by malo za následok rýchlejšie prispôsobenie cien v Izraeli a tým by sa pozitívny dôsledok mierneho oslabenia šekelu stratil.

Keď šekel skáče výrazne, všetky ceny na domácom trhu majú tendenciu rýchlo sa dvíhať. To je pravdepodobne dôvod, prečo kurz šekelu voči doláru zostáva na hodnote 4,6 – 4,7. Ale, ak sa vráti na 4,5, čo sa pravdepodobne podľa Brošovej aj stane, tak sa domáce ceny vôbec nemusia zvýšiť s ohľadom na obavy spoločností pokiaľ ide o kúpnu silu obyvateľstva v súvislosti s vysokou nezamestnanosťou a chudobným ekonomickým prostredím.

Zníženie hodnoty šekela pomohlo exportérom ihneď, pretože väčšina príjmov prichádza v podobe cudzích mien a potom ich vymieňajú za šekel, aby mohli financovať náklady v Izraeli. Podľa Brošovej by niektoré spoločnosti mohli využiť znížené náklady na zníženie cien svojich výrobkov a získať tak väčší podiel na trhu. Celkový izraelský export by mohol tento rok v porovnaní s rokom 2001 vzrásť až o 5 percent, alebo zhruba o mieru znehodnotenia šekelu. Jednou z firiem, ktorej pád šekelu veľmi pomôže, je Check Point Software Technologies so sídlom v Ramat Gane. Podľa analytikov znehodnotenie šekelu zníži náklady firmy v najbližšej budúcnosti približne o 10 percent. Check Point môže získať veľmi veľa, tvrdí analytik Nican Hargil z investičného domu Friedman Billings Ramsey & Co. Takmer všetky jej príjmy sú v dolároch a výdavky v šekeloch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS