ČLÁNOK
Zníženie dlhu SE môže zvýšiť cenu až na 700 mil. USD
18. júla 2003

Pokiaľ chce slovenská vláda získať z privatizácie Slovenských elektrární, a.s. (SE) aspoň nejaký výnos, musí podľa analytikov prevziať, alebo reštrukturalizovať masívne záväzky SE. Dlh firmy, ktorý vznikol v dôsledku nízkych sadzieb za elektrinu na domácom trhu a investícií do jadrových elektrární, dosahuje 1,3 mld. USD. „Slováci nasadili v tendri natoľko tvrdé podmienky, že neboli prijateľné pre nikoho,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj oboznámený s jednou z ponúk. Keby sa dlh SE znížil, mohla by sa podľa neho cena vyšplhať na 600 až 700 mil. USD.

SE dosahujú ročné tržby 1,2 mld. USD a majú nainštalovanú kapacitu sedem gigawattov, zatiaľ čo kapacita ČEZ dosahuje 11 gigawattov. Minister financií Ivan Mikloš vo štvrtok pripustil, že sa privatizácia SE zadrhla. Stredajšie zmeny vo výberovom konaní by však mohli vývoj udalostí posunúť dopredu. „Zmenami v privatizácii SE sa otvára priestor aj pre ďalších záujemcov, čo je pozitívne, pretože sa tým zvýši konkurencia,“ povedal Mikloš. „Keď ale prihliadneme k tomu, že predbežné ponuky boli podané pred rokom, potom musím povedať, že tento proces je neprimerane pomalý,“ uzavrel.

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní otvorila proces privatizácie SE, čím umožní vstúpiť do už začatého procesu ďalším záujemcom. Podľa slov poradcu pre privatizáciu SE Petra Mitku zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers regulárny záujem zatiaľ prejavili dve spoločnosti, a to česká elektrárenská spoločnosť ČEZ a renomovaná energetická spoločnosť, ktorú nekonkretizoval.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS