ČLÁNOK
Zníženie cien ropy môže podporiť zisky chemického priemyslu
13. februára 2001

Rast americkej ekonomiky sa obnoví neskôr ako sa to predpokladali experti začiatkom roka keď Federálny rezervný systém znížil úrokové miery. Súčasne však nikto nehovorí o pokračujúcej recesii. Novo vznikajúce trhy by preto nemali mať v tomto roku problémy kvôli tomu čo sa deje v USA. Pesimistické prognózy obnovenia rastu americkej ekonomiky sa objavili ihneď po tom ako firmy „novej ekonomiky“ oznámili svoje výsledky. Znížili sa ich tržby a hospodárske výsledky sú nižšie ako predpokladali prognózy analytikov. Americké indexy sa aj napriek zníženiu úrokových mier dostali na úroveň, ktorá bola začiatkom tohto roka.

Experti podľa renomovaného denníka Financial Times predpokladajú, že k obnoveniu rastu by malo dôjsť začiatkom druhého polroku. Analytici viacerých renomovaných bánk sa stotožňujú na jednom čísle. Rast hrubého domáceho produktu v USA by mal v tomto roku dosiahnuť 1,2%. Americké hospodárstvo by nemalo prežiť takú recesiu ako začiatkom osemdesiatych rokov. Je to vďaka tomu, že v súčasnosti sú oveľa nižšie úrokové miery a pravdepodobne sa budú znižovať.

Analytik ING Philip Pool pre Financial Times povedal, že spotrebiteľský dopyt by mal stúpať vďaka nižším cenám a samotnú ekonomiku by malo stimulovať zníženie daní. Ekonomika USA by mala mať len nepriamy vplyv na región strednej a východnej Európy. Určité problémy môže mať napríklad ruská ekonomika, ktorá je v súčasnosti nastavená na ceny ropy v rozpätí 16 – 17 USD. Ak budú ceny ropy nižšie ako toto pásmo môže sa to stať stimulom rastu ziskov slovenského chemického priemyslu, ktorý dováža ropu práve z Ruska. Analytici z firmy Plan Econ tvrdia, že v celej Európe sa nedá očakávať spomalenie rastu. Európske trhy sú hlavným odberateľom slovenských tovarov. Preto je na mieste optimizmus. Či veľký, alebo malý to nevieme.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2021

USD 1,173 0,001
CZK 25,380 0,020
GBP 0,860 0,001
HUF 355,280 0,650
CAD 1,500 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS