ČLÁNOK
Zmluvy medzi VSŽ, U.S. Steel, veriteľmi a vládou podpísané
29. septembra 2000

Predstavitelia zmluvných strán – za vládu SR premiér Mikuláš Dzurinda, za VSŽ prezident Gabriel Eichler, za U.S.Steel Group Paul J. Wilhelm a za Koordinačný výbor veriteľských bánk jeho predseda Michael Clarke, podpísali v piatok v Košiciach koordinačnú dohodu medzi VSŽ, U.S.Steel a veriteľskými bankami a tzv. vládnu dohodu medzi VSŽ, U.S. Steel a slovenskou vládou. V príprave strategického vstupu U.S. Steel do VSŽ bol podpis týchto zmlúv nevyhnutným predpokladom pre dokončenie transakcie.

Obsahom vládnej dohody je záväzok U.S. Steel investovať v priebehu desiatich rokov 700 mil. USD, záväzok neprepúšťať hromadne zamestnancov VSŽ, ekologické záväzky a záväzky štátu v oblasti daňových úľav ako aj odpustenie penálov za daňové dlhy VSŽ voči štátu.

Obsahom koordinačnej zmluvy je dohoda, podľa ktorej konzorcium bánk poskytne spoločnosti U.S.Steel Košice 10-ročný úver vo výške 325 mil. USD.

M. Dzurinda označil podpis za jednu z najlepších správ pre Košice v poslednom období a jeden z najväčších úspechov vlády SR. „Vstup U.S. Steel do VSŽ zároveň posilní imidž krajiny, do ktorej sa oplatí investovať,“ povedal. Premiér ďalej poďakoval za dôveru, trpezlivosť a vynaložené úsilie zástupcom U.S.Steel, prezidentovi VSŽ, zástupcovi konzorcia M. Clarkeovi ako aj ministerke pre správu a privatizáciu národného majetku Márii Machovej pri reštrukturalizácii VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS