ČLÁNOK
Zmluvu o predaji akcií ZSE podpíšu vo štvrtok
11. júna 2002

Predstavitelia nemeckého koncernu E.ON podpíšu vo štvrtok so zástupcami SR zmluvu o predaji 49-percentného balíka akcií Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE). Za slovenskú stranu podpíšu transakčné dokumenty zástupca Výkonného výboru Fondu národného majetku SR (FNM) ako majiteľa akcií a minister hospodárstva Ľubomír Harach ako predstaviteľ vykonávateľa akcionárskych práv, ktorým je Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Agentúru SITA o tom informoval hovorca MH Peter Chalmovský.

ZSE je prvým z troch rozvodných podnikov, ktorý bude mať podpísanú zmluvu o predaji podielu. V súčasnosti sa rozhoduje o termíne podpisu transakčných dokumentov so spoločnosťou Electricité de France, ktorá sa stane vlastníkom akcií Stredoslovenskej energetiky, a.s., pričom podpis by sa mohol uskutočniť už tento týždeň. Po splnení administratívnych podmienok bude možné potvrdiť aj predaj akcií Východoslovenskej energetiky nemeckej firme RWE Plus, ktorá je členom koncernu RWE. Ako dodal P. Chalmovský, dokumenty o predaji podielov v jednotlivých rozvodných podnikoch sa budú podpisovať individuálne, v rozličné dni.

Budúci spoluvlastník spoločnosti ZSE, nemecká spoločnosť E.ON Energie, plánuje po vstupe do spoločnosti využiť synergické efekty, ktoré poskytuje spolupráca medzi jej dcérskymi spoločnosťami v Maďarsku, ČR a SR. Schválenie vstupu E.ON privítalo aj vedenie ZSE. Prínosom by malo byť okrem využitia spojenia so silným partnerom tiež získavanie nových skúseností a otvorenie možností spolupráce s pozitívnym dopadom aj na spotrebiteľa.

Vláda SR schválila predaj podielov v distribučných spoločnostiach 22. mája. E.ON získa 49-percentný akciový podiel v ZSE za 330 mil. EUR, finančné prostriedky z predaja by mala vláda získať po ukončení celého procesu predaja, v horizonte približne troch mesiacov. Definitívnemu uzavretiu transakcie bude ešte predchádzať schválenie protimonopolnými úradmi. Poradcom vlády pri predaji 49-percentného podielu v ZSE bola spoločnosť CA IB Securities.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS