ČLÁNOK
Zmluva o prevode práv v SPP zatiaľ nie je podpísaná
28. novembra 2001

Fond národného majetku SR (FNM) zatiaľ stále s Ministerstvom hospodárstva SR (MH) nepodpísal zmluvu o prevode akcionárskych práv v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Dôvodom je výhrada ministerstva k jednému z článkov navrhovanej zmluvy. Podľa hovorcu ministra hospodárstva Petra Chalmovského by na základe takejto zmluvy muselo ministerstvo predkladať fondu všetky materiály pripravené k akémukoľvek valnému zhromaždeniu spoločnosti.

Fond by potom k materiálom zaujal stanovisko vrátane záväzného postupu pri hlasovaní. „Je to akceptovateľné v závažných prípadoch, nie však pri každom valnom zhromaždení,“ povedal pre agentúru SITA P. Chalmovský.

Podľa hovorkyne FNM Tatjany Lesajovej fond zatiaľ návrh zmluvy na prepracovanie nedostal a nemá k nemu od MH ani žiadne písomné výhrady. FNM je však o návrhu zmluvy pripravený ďalej rokovať. „V prípade, že FNM ako akcionár dáva k materiálom odporúčanie pre hlasovanie, považujeme za vhodné, aby sa Výkonný výbor mohol s materiálmi pred valným zhromaždením oboznámiť,“ povedala pre agentúru SITA Lesajová. Hovorkyňa FNM zároveň zdôraznila, že MH už v SPP akcionárske práva de facto vykonáva prostredníctvom personálneho obsadenia v orgánoch spoločnosti, proti ktorému fond nemal výhrady.

FNM, ktorý je 100-percentným akcionárom SPP, mal zmluvu o prevode svojich akcionárskych práv v plynárenskom podniku podpísať s MH do konca júla. Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla. Orgány fondu schválili definitívnu verziu zmluvy 11. októbra, pričom jej podpis sa očakával už na ďalší týždeň. Podľa vtedajších vyjadrení prezidenta FNM Jozefa Kojdu si fond chcel zachovať pri výkone akcionárskych práv v SPP právo veta. Odôvodnil to zodpovednosťou za hodnotu akcií plynárenského podniku.

V súvislosti s privatizáciou 49-percentného balíka akcií SPP už riadiaca komisia pripravuje návrh akcionárskej dohody, ktorá stanoví vzťahy medzi budúcimi akcionármi. Podľa tohto návrhu by si mal štát zachovať právo veta pri rozhodovaní o dôležitých otázkach. V SPP momentálne vykonáva hĺbkový audit deväť záujemcov o kúpu 49 % akcií podniku. Ukončenie tendra a vyhlásenie jeho víťaza sa predpokladá koncom januára budúceho roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS