ČLÁNOK
Zmena výhľadu SLSP je reakciou na ukončenú reštrukturalizáciu
23. decembra 2000

Zlepšenie ratingového výhľadu finančnej sily Slovenskej sporiteľne, a.s., (SLSP) ratingovou agentúrou Moody´s Investors Service zo stabilného na pozitívny považujú predstavitelia banky za reakciu na ukončenie procesu reštrukturalizácie úverového portfólia sporiteľne a jeho pozitívne premietnutie do hospodárskych výsledkov banky. Zlepšenie výhľadu je zároveň reakciou na úspešne sa vyvíjajúci privatizačný proces Slovenskej sporiteľne. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedla hovorkyňa banky Jana Ďuricová.
Agentúra Moody´s Investors Service tiež potvrdila rating dlhodobého aj krátkodobého dlhu rakúskej Erste Bank na stupni A2/P-1 a rating finančnej sily na úrovni C. Naproti tomu ratingová agentúra Fitch IBCA zmenila po kúpe SLSP ratingový výhľad dlhodobých a krátkodobých záväzkov rakúskej Erste Bank na negatívny.
Zmeny ratingových výhľadov oboch bánk nasledovali po oznámení, že slovenská vláda akceptovala ponuku Erste Bank na kúpu 87,18-percentného balíka v SLSP, ktorá je najväčšou retailovou bankou na Slovensku a v súčasnosti je v privatizačnom procese. Agentúra Moody’s uviedla, že potvrdenie ratingov Erste Bank podporil fakt, že akvizíciou rakúska banka rozšíri a posilní svoje retailové bankovníctvo v strednej Európe. V tejto súvislosti Erste Bank získala už skúsenosti pri integrácii Českej sporiteľne, ktorá je najväčšou retailovou bankou v ČR.
Hovorca Erste Bank Michael Mauritz považuje postup ratingových agentúr Moody´s Investors Service a Fitch IBCA za normálny, najmä v prípade, ak veľký zahraničný investor uskutoční takúto rozsiahlu investíciu v krajinách strednej a východnej Európy. „Agentúra chce byť presne informovaná o ďalšom postupe investora, o financovaní a o všetkých okolnostiach, ktoré sprevádzajú takú veľkú investičnú akciu, akou bola privatizácia Slovenskej sporiteľne,“ povedal pre SITA M. Mauritz.
Podľa jeho slov budú ratingové agentúry v najbližšej budúcnosti presne informované o všetkých okolnostiach investície ako aj o ďalšom postupe a strategických zámeroch Erste Bank v Slovenskej sporiteľni. Podľa neho nie je možné odhadnúť, kedy by mohli agentúry opäť zmeniť ratingový výhľad Erste Bank.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS