ČLÁNOK
Zlepšenie ratingového hodnotenia SR otvorené
19. marca 2001

Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCR), Ltd., ktorá Slovensku udelila investičný rating BBB, by mohla týmto krokom odštartovať postupné zlepšovanie hodnotenia krajiny. V prípade, že by sa k nej pridali ďalšie renomované ratingové agentúry, výsledkom môže byť zníženie úrokov pri dlhodobých úveroch štátu v zahraničnej mene, a teda úspora nákladov pri získavaní zdrojov zo zahraničia. Uviedla to ministerka financií Brigita Schmögnerová.

Slovenská republika už získala investičné ohodnotenie aj od troch ďalších celosvetovo uznávaných ratingových agentúr. Moody´s ho Slovensku pridelila v máji v roku 1995. V nasledujúcom roku sa k nej pridali agentúry Standard & Poor´s (S&P) a Fitch. V priebehu roka 1998 ho však agentúry Slovensku odobrali, čím sa krajina opäť dostala do špekulatívneho pásma.

JCR odôvodnila udelenie ratingu zlepšením makroekonomickej a politickej stability v SR, pozitívnymi výsledkami finančného sektora a dosiahnutím členstva v OECD. Ministerka v tejto súvislosti pripomenula, že v júni by mali Slovensko navštíviť zástupcovia S&P. Ministerka však bola zdržanlivá pri predpovedi, či by rating štátu mohla zvýšiť aj táto agentúra.

Agentúra Moody´s hodnotí dlhodobé devízové záväzky SR stupňom Ba1, S&P BB+ a Fitch rovnako BB+. Všetky zvýšili v posledných mesiacoch ratingový výhľad Slovenska zo stabilného na pozitívny, pričom zvýšenie samotného ratingu sa očakáva v priebehu jedného roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS