ČLÁNOK




Zjednotený front za znižovanie daní
27. septembra 2002

Svetová asociácia daňových poplatníkov (SADP) spája 26 členských združení z 23 krajín na šiestich kontinentoch. Sleduje dodržiavanie zákonov, výkonný verejný sektor, nízke a transparentné dane, ako aj jednoduchý a prehľadný daňový systém. Základnou podmienkou je minimálne regulovanie podnikania. „Sme zjednoteným frontom za znižovanie daňového bremena na celom svete,“ uvádza prezident SADP Bjorn Tarras-Wahlberg, ktorý pochádza zo Švédska. Podľa neho Európa trpí príliš vysokým zdaňovaním. „Pritom existujú súvislosti medzi vysokými daňami a nízkym ekonomickým rastom. Švédsko je pravdepodobne tým najlepším príkladom. V rokoch 1880 – 1970 dosahovalo po Japonsku najvyšší rast hrubého domáceho produktu na jedného obyvateľa. Potom vláda podstatne zvýšila zdaňovanie. Blahobyt krajiny sa však podstatne znížil. Je to však veľmi vysoká cena za sociálny experiment.“

Základ dobrých mravov

Združenie daňových poplatníkov Slovenska patrí do svetovej asociácie od roku 1997. B. Tarras-Wahlberg zdôrazňuje potrebu ešte väčšieho počtu takýchto združení nielen v nových demokraciách, ale na celom svete. „Všetci potrebujeme legálny rámec na ochranu individuálnych daňových poplatníkov. Každá krajina môže prijať Európsku konvenciu pre ľudské práva ako základ pre dobré mravy.“ Práva daňovníkov totiž považuje za rozhodujúce ľudské práva. Mali by sa neustále vylepšovať. „Myslím si, že v každom štáte majú daňoví poplatníci ešte stále nedostatok práv. Preto ich musíme neustále podporovať. Najpotrebnejšie sú v prechodných ekonomikách, ktoré sa často boria so skorumpovanou daňovou administratívou.“

Nevyhnutný lobing

Rozbehnúť asociáciu daňových poplatníkov nie je ani zďaleka jednoduché. Svedčia o tom skúsenosti B. Tarrasa-Wahlberga, ktorý je v čele svetovej asociácie už dva roky. Predtým šéfoval Švédskej asociácie daňových poplatníkov. A v čom spočíva úspech združenia za zníženie daní? „Musíte mať zanieteného lídra, jasnú misiu, jednoduché logo a získať toľko členov, koľko je možné.“

Ďalším nevyhnutným predpokladom sú kvalitné služby pre členov hnutia a identifikovanie najpálčivejších daňových problémov. Pritom je dôležitá podpora médií. Združenia poplatníkov musia byť aktívne. Ich aktivisti píšu články, vydávajú časopisy a iné publikácie. Organizujú tlačové konferencie alebo verejné zhromaždenia, prípadne hľadajú spojenectvá s inými dobrovoľnými hnutiami. Inými slovami – lobujú za záujmy svojich členov všetkými možnými spôsobmi.

Od dverí k dverám

Na fungovanie nezávislého združenia potrebujete dostatočný počet členov.

Okrem zdroja financovania môžu zabezpečiť politický vplyv. Nezanedbateľným je tiež šírenie publikácií vlastnými silami.

Možností na rozšírenie dobrovoľníkov je podľa B. Tarrasa-Wahlberga veľa. Vo Švédsku, Fínsku, Francúzsku, ale aj v Amerike je najobľúbenejší priamy mail. Švédi a Fíni tiež preferujú telemarketing. V Nemecku a v Kanade zase najlepšie získate nových členov systémom od dverí k dverám. Vo svete sú populárne aj inzeráty v rádiu a televízii.

Poslanie svetovej asociácie:

– dodržiavanie zákonov,

– výkonný verejný sektor,

– nízke a transparentné dane,

– jednoduchý a prehľadný daňový systém.

Zdroj: World Taxpayers Associations

Aj Európa má svojich strážcov

Kľúčovou požiadavkou Európskej asociácie daňových poplatníkov (EADP), ktorá má členov v 22 krajinách, je znižovanie daní a predchádzanie vzniku nových daní. Okrem toho presadzuje jednoduchú a spravodlivú daňovú legislatívu a kontrolu verejných výdavkov. „Sme strážne psy daňovníkov,“ tvrdí generálny tajomník EADP Michael Jäger.

V súčasnosti má európska asociácia viac než milión platiacich členov. Vlani v decembri rozšírila svoje rady o Ukrajinu a Gruzínsko. Tento rok dostalo členstvo Česko, a Rumunsko oň ešte len požiadalo. „Čím viac máme členov, tým úspešnejšie môžeme lobovať v mene daňových poplatníkov v Bruseli, ale aj v našich krajinách,“ hovorí M. Jäger. „Všetci máme odlišnú minulosť, kultúru a históriu. Avšak daňovníci z celého sveta čelia rovnakým problémom. Nie sú slobodní. Štát nás vysokým zdaňovaním trestá. Nepozná žiadne hranice.“

Ako ďalej uvádza, neexistuje ani dostatočná kontrola verejných výdavkov. Štát vybrané peniaze často premárni na rôzne subvencie (podpory). Generálny tajomník EADC si však myslí, že byrokracia zabíja súkromné snaženie. Preto sú nutné hnutia daňových poplatníkov. Chránia ich práva na celom svete.

M. Jäger so záujmom sleduje hnutia daňových poplatníkov vznikajúce v bývalých sovietskych krajinách. Dôvod ich vzniku je podľa neho jednoduchý. „Problémy na celom svete sú rovnaké: daňový tlak je príliš vysoký. Ľudia si želajú súkromnú slobodu a slobodný biznis.“ Ministri financií a bankéri majú podľa zástupcu európskej asociácie veľa spoločného – berú ľuďom peniaze. „Rozdiel je, že bankári ich musia aj vrátiť.“ Napokon dodáva, že dane sú licenciou na lúpež. „Vieme, že štát potrebuje daňové príjmy na financovanie svojho aparátu a verejných služieb, avšak malo by platiť: Nikdy nezabíjajte kravu, ktorú chcete podojiť.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 4. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 25,140 0,035
GBP 0,855 0,000
HUF 390,680 0,960
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS