ČLÁNOK
Získanie Slovnaftu pre MOL krokom k vzniku vedúcej firmy v SE
9. februára 2000

,,Boli by sme výbornými partnermi. Vyznávame rovnakú filozofiu produkovať kvalitné výrobky, ktoré neohrozujú životné prostredie. Rovnako sme rafinérie bez prístupu k moru,” povedal pre najnovšie vydanie týždenníka Trend na margo záujmu kapitálového vstupu do Slovnaftu, a.s., Bratislava viceprezident pre financie maďarskej spoločnosti MOL Michel-Marc Delcommune.
Predstavou spoločnosti MOL je, že v strednej Európe vznikne spojením viacerých rafinérií firma, ktorá bude mať vedúce postavenie na trhu. Okrem Slovnaftu uvažuje zatiaľ MOL o chorvátskej rafinérii INA. ,,Svetové olejárske koncerny zatiaľ nemajú záujem o strategické partnerstvá v tomto regióne. Máme teda tri až päť rokov na rozhodnutia. Ak ich neurobíme, o päť rokov sa svetoví lídri vrátia… a my sa staneme miestnou pobočkou globálneho koncernu,” varoval M.-M. Delcommune.
Spojením spoločností MOL a Slovnaft by sa podľa M.-M. Delcommuneho ušetrili náklady pri predaji produkcie. ,,MOL má možnosť investovať do distribúcie na Slovensku, rovnako ako má Slovnaft možnosť budovať svoj predaj v Maďarsku. Existuje však aj inteligentnejší spôsob riešenia, s nižšími nákladmi,” naznačil.
Na otázku Trendu, či budú môcť blízko vedľa seba existovať rafinérie Slovnaft, MOL, INA a rakúsky OMV, M.-M. Delcommune odpovedal, že kvalitné rafinérie v tomto priestore podľa neho dokážu predať svoju produkciu. Ročný rast spotreby v regióne odhaduje na štyri percentá. Nepredpokladá, že by hrozilo zatváranie rafinérií. Pripúšťa však, že ,,je tu riziko negatívneho vývoja hodnoty akcií”.
Na otázku Trendu, či sa MOL rozhodol zúčastniť na zvyšovaní základného imania Slovnaftu, M.-M. Delcommune odpovedal: ,,Nie, zatiaľ sme vyjadrili záujem stať sa strategickým partnerom. Ďalšie rozhovory budú, ak budeme vybraní. Teraz je to rozhodnutie na Slovnafte.”
MOL je najväčšia spoločnosť v Maďarsku. Podľa informácií Trendu dosiahla za prvých deväť mesiacov minulého roku tržby 81,2 mld. Sk a prevádzkový zisk 10,6 mld. Sk. Firma sa zaoberá ťažbou a spracovaním ropy a zemného plynu. Okrem toho spravuje ropovody a plynovody v Maďarsku a vlastní sieť čerpacích staníc v strednej Európe. Väčšinu akcií spoločnosti MOL vlastnia zahraničné a penzijné fondy, najmä z USA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS