ČLÁNOK
“ Železničiari prerušili štrajk, „“plačú chlapi, plačú ženy““
4. februára 2003

Tri dni trvajúci štrajk železničiarov sa Centrálny štrajkový výbor rozhodol prerušiť. Urobil tak na základe predbežného opatrenia, ktoré v pondelok večer vydal Okresný súd Bratislava I. a nariadil ním štrajk prerušiť.

Na tlačovej besede o tom informoval predseda Centrálneho štrajkového výboru Jozef Schmidt.

Generálny riaditeľ Železníc SR (ŽSR) Ladislav Saxa a predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti, a. s. (ZSSK) Pavol Kužma vydali krátko po rozhodnutí Okresného súdu Bratislava I. o prerušení štrajku železničiarov nariadenie o obnove prevádzky v nákladnej a osobnej doprave. Agentúru SITA o tom informovala ZSSK.

Ako prvé na trať vyjdú nákladné vlaky, ktoré povezú strategické suroviny a výrobky pre podniky. Postupne sa bude obnovovať medzinárodná a vnútroštátna osobná doprava. Východiskovým časom obnovy dopravy je 23. hodina, keďže v tomto čase sa v piatok pred štrajkom zastavila doprava, a teda jej obnovenie v tomto čase je výhodné z technologického hľadiska. Úplné obnovenie osobnej dopravy podľa nového, redukovaného cestovného poriadku možno očakávať až v utorok.

Podľa nariadenia generálnych riaditeľov sú zamestnanci oboch železničných spoločností povinní okamžite začať vykonávať prácu podľa pracovnej zmluvy. Bratislavský okresný súd vydal v pondelok opatrenie, ktorým nariaďuje štrajk prerušiť až do právoplatného skončenia súdneho konania o jeho nezákonnosti.

Železničiari akceptovali predbežné opatrenie Okresného súdu Bratislava I. a tri dni trvajúci štrajk prerušili. Na tlačovej besede to uviedol predseda Centrálneho štrajkového výboru (CŠV) odborových centrál na železniciach Jozef Schmidt. Podľa neho má však rozhodnutie súdu procesné chyby. „Napriek tomu sme dospeli k názoru, že sa mu musíme podriadiť,“ dodal Schmidt. Medzi procesnými chybami sú podľa neho chybné dátumy v uzneseniach súdu. „Nemožno predbežné opatrenie spájať s tým, že by bol štrajk nelegálny. O tom rozhodne až súd,“ zdôraznil Schmidt. Dôkazy o procesných chybách sa podľa neho použijú v odvolaní, ktoré železničiari podajú v zákonnej lehote.

Ako uviedol podpredseda Odborového zväzu železničiarov Peter Rozložník, „keby som mal odstraňovať procesné chyby, do pol hodiny som odstránený.“ Podľa neho budú predbežné opatrenie súdu analyzovať s právnikmi.

„V najkratšom možnom čase dáme najavo svetu a Európe, ako bolo naložené s právami železničiarov,“ vyhlásil Rozložník. Ako povedal, „železničiari dnes plačú. Plačú chlapi, plačú ženy, sú sklamaní z toho, že ich zamestnávateľ ich pasoval na nákladovú položku, ktorú chce vyhadzovať z roboty a šetriť peniaze. Železničiari na tento krok určite nie svojho premiéra nikdy nezabudnú. Pripomína nám to časy, keď Antonín Zápotocký začal likvidovať železnice,“ uzavrel Schmidt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS