ČLÁNOK
Železnice SR navrhujú riešiť svoje záväzky trojzápočtom
6. februára 2001

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) navrhujú riešiť svoje záväzky voči energetickým rozvodným podnikom trojzápočtom medzi železnicami, Slovenskými elektrárňami a štátom v objeme 1,2 až 1,5 mld. Sk. „Na predbežných pracovných rokovaniach sa rokovalo aj o alternatívnych riešeniach tejto situácie,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ŽSR Miloš Čikovský. Ako dodal, na základe analýzy súčasného stavu záväzkov dlžia železnice rozvodným závodom 1,6 mld. Sk, pričom Slovenské elektrárne sú dlžníkom štátu, no na druhej strane štát dlží železniciam za výkony vo verejnom záujme odhadom 10 mld. Sk.

„Navrhovaný objem vzájomného zápočtu predstavuje približne jednoročnú hodnotu trakčnej a komerčnej energie, ktorú železniciam dodávajú energetické závody,“ dodal hovorca. Samotná trakčná energia predstavuje 80 % z celkového objemu využívanej energie. Podľa slov hovorcu majú železnice pripravené aj alternatívne návrhy, aby sa dlh železníc po zápočte opätovne netvoril, a zároveň aby štát plnil záväzky v osobnej železničnej doprave. Ako M. Čikovský dodal, Železnice SR plánujú zaviesť komplexný systém racionalizácie spotreby trakčnej energie.

Minister hospodárstva Ľubomír Harach plánuje spolu s ministrom dopravy pôšt a telekomunikácií Jozefom Macejkom a v spolupráci s ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou predložiť materiál o alternatívach riešenia problematickej situácie na prerokovanie do vlády.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS