ČLÁNOK
Zdravotným poisťovniam na tento rok chýba spolu 200 mil. eur
9. septembra 2020

Zdravotným poisťovniam na tento rok chýba spolu 200 mil. eur. Generálni riaditelia zdravotných poisťovní to uviedli v stredu za okrúhlym stolom Zdravotníckych novín. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má podľa jej generálneho riaditeľa Richarda Strapka odhadované výpadky na príjmoch vo výške 116 mil. eur. Generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan uviedol, že už teraz má poisťovňa výpadok približne 30 mil. eur, očakáva však dvojnásobnú sumu. V Unione očakávajú podľa generálneho riaditeľa poisťovne Michala Špaňára deficit vo výške 20 mil. eur.

Generálny riaditeľ Dôvery konštatoval, že ak tento rok nepríde k dofinancovaniu, poisťovne budú musieť zaujať reštriktívny postoj. Treba však podľa neho rátať aj s tým, že dofinancovanie nebude. V tomto prípade podľa neho Dôvera neskončí v zisku. Generálny riaditeľ VšZP uviedol, že štátna poisťovňa zisk nedosiahne. Dúže však, že skončí s vyrovnaným rozpočtom a k dofinancovaniu príde. Rovnako situáciu vníma aj generálny riaditeľ Unionu. „My môžeme dať len peniaze, ktoré sami dostaneme. Žiadne iné nemáme,“ povedal s tým, že akcionár Unionu nemá voľné zdroje na to, aby ich posielal na Slovensko.

Možný je aj scenár, že by dofinancovanie prebehlo navýšením základného imania, a nie navýšením zdrojov cez poistencov štátu, ako to prebiehalo v minulých rokoch. Rozdiel je však ten, že v prípade VšZP ide o štátneho, v prípade Dôvery a Unionu o súkromných akcionárov. Podľa Unionu by to bolo nekorektné a nespravodlivé. Špaňár verí, že sa to nestane. „Keď sa nad tým racionálne zamýšľam, nemalo by k tomu prísť,“ uviedol za Dôveru Kultan. Šéf VšZP dodal, že je na štátnom akcionárovi, ako sa rozhodne dofinancovať sektor. „Bol by som bol nerád, keby sa zdravotné poisťovne dostali do ozdravných plánov,“ uzavrel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS