ČLÁNOK
Zdravé banky podľa Kolára ponúkajú najnižšie výnosy z vkladov
28. apríla 2000

Banky, ktoré svojim klientom ponúkajú z ich vkladov úrokové výnosy vysoko nad úrovňou medzibankovej úrokovej miery (BRIBOR) signalizujú určité problémy so svojou likviditou. Viditeľným príkladom je prípad SKB, na ktorú minulý týždeň Národná banka Slovenska (NBS) uvalila nútenú správu. Prax v ekonomicky vyspelých krajinách ukazuje, že zdravé bankové domy si môžu dovoliť ponúknuť úrokové výnosy na prijaté depozitá pod úrovňou medzibankovej úrokovej miery. V prípade väčšiny slovenských bánk je však situácia opačná. Na štvrtkovej tlačovej besede to skonštatoval Jozef Kolár, riaditeľ a predseda predstavenstva Ľudovej banky a.s., Bratislava.
Podľa jeho slov medzi najdôveryhodnejšie banky na Slovensku patria tie ktoré ponúkajú úroky z vkladov na najnižších úrovniach, pretože môžu byť považované za transparentné. Podľa ponúkaných úrokových sadzieb na trhu medzi takéto banky na Slovensku patrí Ľudová banka, Tatra banka, Bank Austria Creditanstallt a HypoVereinsbank.
J. Kolár na stretnutí s novinármi zároveň uviedol, že úverový obchod prežíva momentálne na Slovensku krízu. Podľa jeho slov v marci tohto roka klesol objem poskytnutých úverov v slovenskej ekonomike oproti februáru o 1,2 mld. Sk. Za hlavnú príčinu označil nesolventnosť podnikateľskej sféry. Podľa jeho slov úroková marža zostáva pre banky momentálne v zásade nezmenená aj napriek tomu, že klesajú úrokové výnosy zo štátnych cenných papierov a úložiek v iných bankách, kde banky ukladajú svoju prebytočnú likviditu. Dôvodom je, podľa neho fakt, že tento pokles zatiaľ vyrovnáva aj súčasný pokles úrokov z vkladov klientov bánk. „Táto situácia sa však pravdepodobne obráti po uskutočnení plánovanej privatizácie najvýznamnejších slovenských bankových inštitúcií, čo vytvorí zdravé bankové inštitúcie a umožní im úroky z prijatých vkladov klientov mierne zvýšiť,“ povedal J. Kolár. Ako ďalej dodal, podľa jeho predpokladov je možné úrokové sadzby z prevádzkových a kontokorentných úverov poskytnutých podnikovej sfére v druhej polovici tohto roka vidieť na úrovni 14,5 až 15 % p.a. V prípade fixných tranží veľkých podnikov by sa táto sadzba mohla podľa neho znížiť na 11,5 až 12 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS