ČLÁNOK
ZDPS odporúča na telekomunikačné služby nižšiu sadzbu DPH
9. augusta 2002

Podľa Združenia daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) spôsobilo zvýšenie cien internetu vysoké daňové zaťaženie daňou z pridanej hodnoty (DPH) a nesprávny privatizačný postup zvolený pri privatizácii Slovenských telekomunikácii. Telekomunikačné služby by sa preto podľa združenia mali preradiť naspäť do skupiny so zníženou sadzbou DPH a do sektora telekomunikácií by sa malo zaviesť slobodné konkurenčné prostredie. Vyplýva to zo stanoviska združenia.

DPH na telekomunikačné služby vo výške 23 % je podľa združenia šiestou najvyššou na svete. Takmer všetky vyspelé krajiny majú na tieto služby nižšiu sadzbu, napríklad v susednej Českej republike je to 5 %. ZDPS preto žiada preradenie telekomunikačných služieb naspäť do skupiny so zníženou sadzbou dane, čo by umožnilo výraznejší pokles cien telefónnych hovorov.

K zníženiu cien telekomunikačných služieb a zvýšeniu ich kvality by podľa ZDPS viedlo aj zavedenie úplného konkurenčného prostredia do telekomunikačného sektora. Úlohou štátu totiž nie je chrániť dominantné postavenie jedného podniku v odvetví, ale otvárať odvetvia konkurencii, uvádza sa v stanovisku. Vysoké ceny internetu, resp. telekomunikačných služieb sú podľa ZDPS následkom nesprávnej štátnej politiky, ktorá je v rozpore s proklamovanými cieľmi. Od minulého roku sa cena internetu na Slovensku zvýšila podľa ZDPS o dve tretiny, čo môže mať vážny dopad na jeho užívateľov a aj na rozšírenie internetu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS