ČLÁNOK


,

ZDPS nesúhlasí so zavedením doživotnej renty, poslanci o nej zatiaľ vraj iba dumajú
18. februára 2002

Združenie daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS) protestuje proti snahe niektorých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky o zavedenie doživotnej renty pre poslancov, ktorá sa objavuje v súvislosti s novelizáciou Zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. O postoji občianskeho združenia Finančné noviny informoval Martin Chren.

Zatiaľ neoficiálne snahy o schválenie doživotnej renty vo výške minimálnej, resp. priemernej mesačnej mzdy (t. j. približne štyri až dvanásťtisíc korún) pre každého poslanca považuje ZDPS za výsmech všetkým poctivo pracujúcim občanom. Žiaden zamestnaný či podnikajúci človek nemá v Slovenskej republike istý doživotný, štátom vyplácaný príjem v podobnej výške.

V poslednej dobe bolo na Slovensku schválených niekoľko zákonov, ktoré neboli v súlade so záujmami väčšiny občanov – daňových poplatníkov (napríklad majetkové priznania či daň zo straty), alebo boli nekvalitné a museli byť takmer ihneď novelizované. Takáto úroveň odvedenej práce nehovorí v prospech poslancov NR SR. Okrem toho, sú to práve poslanci, ktorý majú v rukách zákonodarnú moc, a teda i moc ovplyvňovať účinnosť potrebných reforiem.

Nie je to tak dávno, čo poslanci schválili príspevky na asistentov a prenájom kancelárií, výstupy z tejto – pre daňových poplatníkov veľmi nákladnej – investície však nie sú viditeľné. Okrem toho už dnes po skončení volebného mandátu získavajú poslanci nemalé odstupné, často vyššie ako celoročný príjem bežného občana. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky by sa preto mali viac zaoberať skvalitňovaním svojej práce ako hľadaním garancií pre svoju budúcnosť po prípadných neúspešných voľbách.

ZDPS hodnotí návrhy na zavedenie doživotnej renty pre poslancov NR SR iba za ďalší krok, ktorý bude mať vplyv na zvýšenie verejných výdavkov, a na druhej strane teda i daňového zaťaženia občanov. Z tohto dôvodu ZDPS podobné návrhy rázne odmieta.

Nateraz neexistuje žiaden oficiálny návrh, ktorý by sa zaoberal dajakou formou finančného zabezpečenia bývalých poslancov Národnej rady SR. Na pôde parlamentu sa síce objavili úvahy podobného typu, no tie po rozhodnutí politického grémia parlamentu nezaoberať sa touto otázkou, zrejme skončili. Uviedol to pre agentúru SITA člen Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie Jozef Krumpolec, ktorý údajne patrí k tým, ktorí sa podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze tohto výboru, na ktorom sa mala táto otázka rozoberať.

Podpredseda výboru Marian Mesiarik uviedol, že na žiadosť piatich poslancov skutočne zvolal rokovanie výboru o tejto otázke. Tí, čo navrhli zvolanie výboru, však podľa Mesiarika iba nastolili problém, povedali svoje predstavy a mysleli si, že výbor bude ďalej diskutovať a ich návrhy dopracúvať. „Pretože výbor nie je nejaká pracovná skupina, ktorá má niečo dopracovávať, prerušil som rokovanie o tomto bode s tým, že ak bude záujem sa otázke renty vrátiť už s konkrétnym návrhom, tak ho opäť zvolám,“ vysvetlil. Medzitým už rokovalo politické grémiu a negatívne zareagovali aj občania. Mesiarik preto nepredpokladá, že sa k tomuto bodu programu výbor vráti. Podľa podpredsedu výboru pre sociálne veci a bývanie ide o chúlostivú vec a z konkrétnych námetov, ktoré na výbore odzneli spomenul, príplatok k dôchodku, formu renty alebo prehodnotenie výšky odstupného po ukončení mandátu. Mená poslancov, ktorí sa pod zvolanie takejto schôdze výboru podpísali nechcel uviesť.

Krumpolec zdôraznil, že o podobných otázkach sa hovorilo na pôde parlamentu aj zhruba pred rokom. „O týchto otázkach debatujú tak koaliční, ako aj opoziční poslanci rovnakým spôsobom a rovnako cítia, aká je to pálčivá téma – zvlášť v súčasnej sociálnej situácii na Slovensku,“ zdôraznil. Ako Krumpolec ďalej dodal, diskutovali sme, či by sa nemala ustanoviť oficiálna skupina, ktorá by o tejto otázke rokovala a pripravila konkrétny návrh. To však bolo zamietnuté. Podľa Krumpolca by bolo možno dobré, ak by Parlamentný inštitút urobil rozbor toho, čo je v tejto oblasti bežné v zahraničí. Aj to by ale mohlo zbytočne dráždiť verejnosť, poznamenal.

Úvahy o zavedení renty pre poslancov po uplynutí ich mandátu označil tento týždeň za škodlivé predseda parlamentu Jozef Migaš. Vo vyhlásení, ktoré poskytol médiám zdôraznil, že jednoznačne ich odmieta a nikdy takúto snahu nepodporí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS