ČLÁNOK
Záväzné ponuky na systém úverového registra dali všetci štyria
6. novembra 2002

Záväzné ponuky na dodávku informačného systému pre retailový úverový register podali všetci štyria uchádzači, ktorí sa dostali do užšieho výberu. Pre agentúru SITA to povedal hovorca Všeobecnej úverovej banky (VÚB) Marián Horváth. Ako dodal, výberová komisia zložená zo zástupcov bánk, ktoré by sa mali do projektu registra zapojiť, by mala vybrať konečného dodávateľa systému do konca novembra.

Združenie retailových bánk na Slovensku vyhlásilo výberové konanie na dodávateľa informačného systému pre retailový úverový register 30. septembra. Prihlásilo sa do neho viac ako 20 spoločností, výberová komisia z nich na základe posúdenia praktických skúseností a dostatočnej veľkosti firmy vybrala štyri subjekty, ktoré vypracovali svoje ponuky. Horváth ich však zatiaľ nechcel konkretizovať. Pôvodné výberové konanie na dodávku informačného systému, ktoré sa konalo v júli tohto roka, bolo neúspešné pre nedostatočnú kvalitu predložených ponúk a neprimerane vysokú požadovanú cenu.

Prevádzka retailového úverového registra by sa mala začať koncom prvého polroka 2003. Do projektu úverového registra by mali byť na začiatku zapojené VÚB, UniBanka, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a Československá obchodná banka. Register by mal evidovať všetky úvery a pôžičky, ktoré poskytli členské banky fyzickým osobám a proces ich splácania. Očakáva sa od neho lepšie hodnotenie bonity klientov a zníženie rizika pri poskytovaní úverov. Podobný register pre právnické osoby a živnostníkov vedie od roku 1997 aj Národná banka Slovenska.

S registrami bankových klientov majú skúsenosti aj v zahraničí, pričom v jednotlivých krajinách znížili podiel klasifikovaných úverov poskytnutých fyzickým osobám približne z 10 % na 3 až 4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS