ČLÁNOK
Záväzné ponuky na SPP očakáva vláda pred Vianocami
23. októbra 2001

Záväzné ponuky záujemcov o kúpu 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) očakáva vláda ešte pred Vianocami. Po zasadnutí internej porady k privatizácií SPP to povedal vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. O predbežných ponukách, ktoré záujemcovia odovzdali poradcovi pri privatizácii SPP firme Credit Suisse First Boston (CSFB) minulý piatok, bude riadiaca komisia po svojom zasadnutí informovať tento piatok. Ivan Mikloš pripustil, že vláda by záväzné ponuky mohla posúdiť ešte do konca tohto roka.

Podľa minulotýždenných informácií ministerky privatizácie Márie Machovej slovenská vláda plánuje zostaviť užší zoznam záujemcov do piatka tohto týždňa. Informačné memorandá si prebralo trinásť záujemcov. Mali by medzi nimi byť najdôležitejšie firmy svetového plynárenského priemyslu.

Slovenská republika vyhlásila medzinárodný tender na predaj SPP koncom augusta. Podnik je monopolným dodávateľom zemného plynu v krajine. Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla 2001. Nepeňažný vklad do SPP predstavoval 63,76 mld. Sk, z čoho 11,5 mld. Sk pripadlo na rezervný fond a na základné imanie 52,29 mld. Sk.

Záujem zúčastniť sa privatizácie SPP už prejavilo spoločné konzorcium nemeckej spoločnosti Ruhrgas, francúzskej Gaz de France a talianskej SNAM. V medzinárodnom tendri mu chce konkurovať konzorcium nemeckých spoločností RWE Gas a Wintershall Gas. Záujem naznačil aj ruský plynárenský gigant Gazprom, ďalší nemecký koncern E.ON Energie svoju prípadnú účasť naopak dementoval. Minister hospodárstva očakáva oficiálne ponuky na 49 % akcií SPP v decembri tohto roka, prostriedky za predaný podiel by podľa neho mohla SR dostať v prvom kvartáli budúceho roka. Výnos z predaja 49-percentného balíka akcií SPP spojeného s istými riadiacimi právomocami odhadujú analytici na 3 až 8 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS