ČLÁNOK
Záväzné ponuky na kúpu Poštovej banky do 28. júna
7. mája 2002

Záväzné ponuky na kúpu majoritného podielu v Poštovej banke, a.s. (PB) budú môcť potenciálni investori predložiť do 28. júna. Due diligence v banke budú vykonávať od 13. mája. Informoval o tom František Palko, predseda dozornej rady Slovenskej konsolidačnej (SKo), ktorá je vlastníkom predávaných 55 % akcií banky. Podľa neho je záujmom ministerstva financií, ktoré na základe nových stanov SKo ako jej jediný akcionár rozhoduje o víťazovi tendra, aby sa nový vlastník PB vybral do konca júna, najneskôr začiatkom júla.

Ako Palko dodal, pri predaji banky by mala byť ošetrená aj možnosť, že Istrokapitál, ktorý v banke vlastní 34 % akcií, nebude chcieť odpredať svoj podiel za podmienok, za aké ich predá štát. Kúpnopredajná zmluva medzi SKo a víťazom tendra by totiž mala obsahovať klauzulu, podľa ktorej by bol nadobúdateľ akcií povinný v prípade, že počas určitého vopred stanoveného obdobia odkúpi akcie PB od iných akcionárov za vyššiu cenu, ako ich kúpil od štátu, doplatiť rozdiel v cene SKo. „Táto požiadavka dozornej rady SKo bude meritórna a budeme na nej trvať,“ skonštatoval Palko.

SKo vyhlásila medzinárodný tender na privatizáciu 55-percentného podielu v PB v decembri minulého roku. S Istrokapitálom pritom podpísala informačné memorandum o spoločnom postupe pri predaji akcií banky. Predbežné ponuky na kúpu banky v riadnom termíne podali traja záujemcovia. Okrem Tatra banky a Kulczyk Holdingu, ktorým centrálna banka povolila nadobudnutie dôverných informácií o PB, to bola aj spoločnosť J&T Finance Group. Tej však centrálna banka vykonanie due diligence nepovolila. Na kúpu majoritného podielu v PB podali dodatočne nezávislé ponuky aj ING Bank N.V. a Česká pojišťovna, a.s. Národná banka Slovenska zatiaľ nerozhodla o tom, či budú môcť v banke vykonať audit.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS