ČLÁNOK
Záväzné ponuky na kúpu Istrobanky možno odovzdať do 26. novembra
24. októbra 2001

Záujemcovia o kúpu majoritného podielu v Istrobanke, a.s. môžu svoje záväzné ponuky predložiť do 26. novembra. Potenciálni investori zatiaľ vykonávajú v banke due diligence. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poisťovne Lucia Bombošová. Podpis zmluvy o predaji sa očakáva v decembri tohto roka a uzavretie transakcie začiatkom budúceho roka.

Medzi spoločnosťami, ktoré v banke vykonávajú hĺbkovú kontrolu je BAWAG, Volksbank a Bank Austria, francúzska Société Générale a talianska banka Unicredito. Podľa predstaviteľov Slovenskej poisťovne, ktorá vlastní v Istrobanke 72 %, majú všetci potenciálni investori dostatočnú finančnú silu a prostriedky riadenia na to, aby zabezpečili ďalší rast Istrobanky.

Všetky banky už na slovenskom trhu pôsobia. Volksbank má vlastnícke podiely v Ľudovej banke. Société Générale, ktorá má na Slovensku reprezentáciu, sa v minulosti neúspešne uchádzala o Všeobecnú úverovú banku. Na slovenskom trhu pôsobí aj prostredníctvom Komerční banky. Talianska Unicredito je majoritným akcionárom v Poľnobanke a netají sa svojimi ambíciami o zvýšenie svojho podielu na trhu. Bank Austria má zastúpenie na trhu prostredníctvom HVB Slovakia a v minulosti sa neúspešne pokúšala získať Slovenskú sporiteľňu. BAWAG má na Slovensku reprezentáciu, pričom v minulosti sa zaujímala o Poľnobanku a IRB.

SP zatiaľ nespresnila, aký balík akcií novému investorovi predá, jeho výška bude totiž závisieť od predložených ponúk. Poisťovňa rokuje o spoločnom predaji aj s minoritnými akcionármi, ktorými sú Erste Bank s podielom 10 % a mesto Bratislava s 18 percentami.

Istrobanka dosiahla v prvom polroku zisk 64,6 mil. Sk. Bilančná hodnota banky predstavovala ku koncu júna 34,1 mld. Sk, v medziročnom porovnaní tak stúpla o 40 %. Na celkovej hodnote aktív banky sa najväčšou mierou podieľali úvery poskytnuté klientom v objeme 12,391 mld. Sk. Takmer 58 % celkových pasív banky k ultimu júna predstavovali záväzky voči klientom, ktoré predstavovali 19,668 mld. Sk. Základné imanie banky bolo 1,3 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS