ČLÁNOK
Záujemcovia o FWA považujú cenu licencie za prehnanú
27. februára 2001

Podľa telekomunikačných spoločností, ktoré už skôr medializovali svoj záujem o licencie FWA, je cena 70 mil. Sk za licenciu príliš vysoká vzhľadom na podmienky a možnosti slovenského trhu. Predbežní záujemcovia zatiaľ ešte nezačali podávať svoje prihlášky do tendra na predaj licencií pevného bezdrôtového prístupu.

Spoločnosť GTS Slovakia, s.r.o. v súčasnosti prehodnocuje podmienky tendra a zvažuje svoju účasť. „Čakáme na podrobné podmienky výberového konania, ktoré Telekomunikačný úrad SR (TÚ) zverejní 1. marca,“ uviedol pre SITA riaditeľ spoločnosti GTS Jozef Dobiš. Dodal, že zatiaľ spoločnosť GTS má predbežný záujem o licenciu, jej cenu však považuje za pomerne vysokú.

Ako uviedla manažérka spoločnosti Callino, s.r.o. pre styk s verejnosťou Andrea Kalasová, spoločnosť sa zatiaľ k podmienkam tendra vyjadrovať nebude a vyčká na zverejnenie presných podmienok zo strany TÚ. Podľa starších vyjadrení konateľa spoločnosti Callino Petra Tomša má slovenský trh slabý ekonomický potenciál. Ani Callino zatiaľ prihlášku do tendra nepodala.

Spoločnosť GiTy, a.s. má tiež záujem zúčastniť sa tendra na predaj licencií FWA. Podľa technicko-prevádzkového riaditeľa spoločnosti Petra Štubňu sú však publikované podmienky tendra zatiaľ predmetom zvažovania. „Zvažujeme, či je cena adekvátna podmienkam slovenského trhu a jeho možnostiam,“ uviedol P. Štubňa.

S podmienkami tendra nie je spokojná ani spoločnosť Metis (SR), s.r.o., ktorá by chcel ísť do tendra v konzorciu s firmou Star 21 Networks. „Vzhľadom na ceny, za ktoré sa podobné licencie vydražili v okolitých krajinách, považujem cenu stanovenú ministerstvom za prehnanú, ktorá nezodpovedá podmienkam slovenského trhu. Ak sa cena nepriblíži podmienkam nášho trhu, môže to viesť k odstúpeniu zahraničných záujemcov,“ tvrdí riaditeľ spoločnosti Pavol Jančík. Podľa neho cena mala byť skôr stanovená na nižšej úrovni s podmienkou tvorby pracovných miest a realizácie investícií. Za nevhodné považuje aj pomerne neskoré zverejnenie presných podmienok výberového konania 1. marca. „Zasieva to ďalšiu nedôveru v očiach zahraničných partnerov,“ uviedol P. Jančík.

Informácie, že potenciálni záujemcovia hodnotenia stanovenú cenu ako nadsadenú, má aj predseda TÚ Milan Luknár. Cenu však podľa neho stanovilo ministerstvo dopravy a zmeniť ju možno len v prípade, že do tendra sa prihlásia menej ako traja záujemcovia.

TÚ v piatok oficiálne vyhlásil výberové konanie na prevádzkovanie sietí FWA v pásme 26 GHz. Mali by sa prideliť tri celoplošné licencie FWA s platnosťou 20 rokov. Cena za licenciu je stanovená na 70 mil. Sk. V minulom roku však ministerstvo pôvodne uvažovalo so sumou až 150 mil. Sk za licenciu. Pre porovnanie, v susednom Rakúsku sa vydražilo šesť regionálnych licencií FWA pokrývajúcich celé Rakúsko za zhruba 23 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS