ČLÁNOK
Záujemcovia o distribučné podniky by mali zlepšiť ponuky
17. apríla 2002

Predkladatelia ponúk na kúpu minoritných podielov v troch regionálnych rozvodných energetických podnikoch by mali zlepšiť svoje ponuky. S touto výzvou sa na nich v najbližších dňoch obrátia výberové komisie v spolupráci s privatizačnými poradcami. Komisie by sa mali ponukami zaoberať opäť v piatok tento týždeň. O výsledku utorňajšieho rokovania výberových komisií agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) Róbert Merva.

MSPNM zaevidovalo v piatok minulý týždeň celkovo desať ponúk na kúpu 49-percentných podielov v rozvodných podnikoch Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE). Z desiatich ponúk na kúpu podielov v REP patria po štyri ponuky záujemcom o ZSE a VSE. O podiel v SSE majú záujem dvaja potenciálni investori. Ponuky na privatizáciu najväčšieho slovenského distribútora ZSE predložili štyri spoločnosti – rakúska firma EVN a tri nemecké koncerny E.ON Energie, RWE Plus a Energie Baden-Württemberg. Akcie VSE chcú získať francúzska EDF International, český ČEZ, taliansky E-Noi S.p.A. a rovnako ako pri ZSE nemecká firma RWE Plus. Najmenší záujem bol o SSE. Spomedzi šiestich uchádzačov, ktorí postúpili do finále, záväzné ponuky predložili len EDF International a E-Noi S.p.A.

Slovenská vláda má pri predaji rozvodných podnikov troch hlavných privatizačných poradcov. Poradcom pri predaji ZSE je spoločnosť CA IB. Privatizáciu SSE riadi londýnska HSBC Investment Bank v spolupráci s J&T. Predaj podielu v najmenšom slovenskom distribútorovi VSE koordinuje slovenská vláda s francúzskou spoločnosťou BNP Paribas. Rozhodujúce slovo bude mať pri posudzovaní odporúčaní výberových komisií vládny kabinet. Výška výnosu z predaja minoritných podielov v rozvodných energetických podnikoch sa očakáva približne do hranice 25 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS