ČLÁNOK
Záujemca o Banku Slovakia ešte nepredložil finálnu ponuku
21. novembra 2000

Konzorcium Českej poisťovne, a.s. a slovenskej spoločnosti Hanco, s.r.o., Bratislava, ktoré je jediným potenciálnym záujemcom o kúpu majoritného podielu v banskobystrickej Banke Slovakia, a.s., doteraz nepredložilo oficiálnu ponuku na privatizáciu tejto bankovej inštitúcie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Fondu národného majetku SR (FNM) Tatjana Lesajová, ktorý je so 60,07-percentým podielom na základnom imaní banky jej hlavným akcionárom a koordinuje tak celý proces privatizácie. Hovorkyňa fondu tak reagovala na informácie zverejnené v najnovšom vydaní týždenníka Trend, podľa ktorých komisia pre predaj banky minulý týždeň rozhodla, že „ponuka zo strany jediného potenciálneho kupujúceho je pre FNM v danej podobe neprijateľná“.

Slová hovorkyne potvrdil aj tlačový hovorca Českej poisťovne Michal Urban. „Finálnu ponuku na privatizáciu banky sme zatiaľ nepodali, takže nebola navrhnutá ani oficiálna cena,“ skonštatoval hovorca. Podľa jeho slov konzorcium počíta s jej predložením začiatkom decembra. Podľa informácií Trendu sa totiž majú predstavy o kúpnej cene medzi kupujúcim a predávajúcim už v tomto momente rôzniť. Predstavitelia konzorcia svoj záujem o banku potvrdili v stredu 18. októbra.

Podľa T. Lesajovej komisia pre privatizáciu banky nedisponuje žiadnymi rozhodovacími právomocami, keďže má len odporúčací charakter. Rozhodovacie právomoci má výkonný výbor a prezídium FNM. „V aktuálnom štádiu procesu privatizácie banky realizuje záujemca audit banky a za účasti poradcu sa medzi ním a komisiou pre privatizáciu uskutočňujú čiastkové rokovania,“ povedala Lesajová. „V prípade, že záujemca od predloženia finálnej ponuky ustúpi, alebo vypracuje ponuku, ktorá bude pre fond nevýhodná, tender sa skončí neúspešne a orgány fondu budú musieť rozhodnúť o ďalšom postupe,“ spresnila hovorkyňa. Ako dodala, záujem fondu o predaj majority v Banke Slovakia však naďalej pretrváva.

Podľa T. Lesajovej sú zavádzajúce aj tie informácie týždenníka Trend, podľa ktorých by mal mandát privatizačného poradcu pre privatizáciu najmenšej slovenskej banky, ktorým je spoločnosť J. P. Morgan, skončiť 1. decembra. „Tento termín je len interným termínom, do ktorého by mal privatizačný poradca predložiť komisii pre privatizáciu banky vlastné hodnotenie doterajšieho priebehu celého procesu,“ povedala hovorkyňa. Mandát privatizačného poradcu sa podľa nej ukončí až po skončení celého privatizačného procesu. Ten je naplánovaný na koniec tohto roka.

Pôvodný termín, dokedy mohli záujemcovia o Banku Slovakia predložiť predbežnú ponuku, bol 8. september, pre nedostatočný záujem sa však predĺžil do 15. októbra. Do tohto termínu prejavilo o banku záujem len spomínané konzorcium Českej poisťovne a slovenskej spoločnosti Hanco.

Druhým najvýznamnejším akcionárom Banky Slovakia je Slovenská poisťovňa, a.s., ktorá vlastní 26,42 % akcií banky, Slovenská sporiteľňa ovláda 6,62 % a mesto Banská Bystrica 6,9 % akcií. Minoritní akcionári sa k predaju vlastných majetkových podielov v banke doteraz nevyjadrili.

Základné imanie banky predstavuje 756,884 mil. Sk. Banka Slovakia uzavrela polročné hospodárenie s hrubým ziskom na úrovni takmer 20,5 mil. Sk pri celkových výnosoch 303,347 mil. Sk. Bilančná suma banky dosiahla k ultimu júna takmer 3,688 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS