ČLÁNOK
Záujem sveta o transformujúce ekonomiky klesá
8. februára 2002

Záujem o dianie v transformujúcich sa ekonomikách sa na svetových ekonomických fórach (SEF) znižuje a do popredia sa dostávajú iné globálne otázky. Dôkazom toho je aj náplň neformálnych diskusií a stretnutí najvýznamnejších svetových ekonomických a politických autorít na výročnom zasadnutí svetového ekonomického fóra, ktoré sa počas posledného januárového víkendu uskutočnilo v americkom New Yorku. Dominovali na ňom témy terorizmus, chudoba, environmentálne problémy a etika obchodu. Novinárov o tom v stredu informoval vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, ktorý Slovenskú republiku (SR) na zasadnutí v New Yorku zastupoval.

„Záujem o strednú a východnú Európu vo svete opadá, výnimkou je Srbsko, ktoré pred rokom nastúpilo cestu transformácie,“ povedal I. Mikloš. V tejto súvislosti považuje za dôležité osobné stretnutie s premiérom srbskej vlády Zoranom Dindičom ako aj ministrom financií a ministrom pre medzinárodné a ekonomické vzťahy Srbska. Na rokovaní sa hovorilo aj o možnosti zapojenia Slovenska do obnovy vojnou zničeného srbského hospodárstva. Podrobnejšie by sa o tejto spolupráci malo rokovať počas návštevy srbskej vládnej delegácie v najbližších dňoch v Bratislave.

I. Mikloš sa v New Yorku zúčastnil aj na spoločnej tlačovej besede Rakúska, Slovenska a Poľska zameranej na problémy rozširovania Európskej únie a pozíciu Slovenska a Poľska v tomto procese. Za dôležité Mikloš považuje tiež účasť na diskusii s americkým ministrom zahraničných vecí Colinom Powelom a stretnutie s predstaviteľmi americkej spoločnosti Microsoft. Jeho predmetom bola konkretizácia spolupráce tejto firmy so SR v procese informatizácie slovenskej spoločnosti.

SEF je príležitosťou na neformálne stretnutia a diskusie významných ekonomických a politických predstaviteľov sveta vrátane šéfov medzinárodných inštitúcií a predstaviteľov vlád a korporácií. Stretnutia sú neformálne, ich účelom teda nie sú konkrétne rezolúcie. Tradične sa koná vo Švajčiarskom Davose, kde by sa mal po tohtoročnom výnimočnom umiestnení fóra do New Yorku, v ďalších rokoch aj vrátiť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS