ČLÁNOK
Záujem o SLSP a Banku Slovakia prejavili aj nebankové subjekty
11. augusta 2000

Záujem o strategický vstup do Slovenskej sporiteľne, a.s., Bratislava (SLSP) a Banky Slovakia, a.s., Banská Bystrica (BS) doteraz vyjadrili okrem bankových domov aj nebankové subjekty, vo všetkých prípadoch však ide o finančné inštitúcie. V rozhovore pre SITA to uviedol Juraj Renčko, šéf koordinačnej jednotky pre reštrukturalizáciu a privatizáciu bánk Ministerstva financií SR (MF). Ako uviedol, doterajší priebeh celého procesu, v ktorom môžu prípadní záujemcovia požiadať o informačné memorandum oboch bánk, potvrdil v súlade s očakávaniami vyššiu atraktivitu sporiteľne, o privatizáciu ktorej sa zatiaľ uchádza viac záujemcov. Súčasný počet záujemcov dáva podľa neho dostatočnú záruku na to, aby sa v záverečnej fáze privatizačného procesu, ktorou bude hodnotenie záväzných ponúk, uskutočnila medzi investormi súťaž.
Zámer predať majoritné podiely štátu v BS a v SLSP zverejnili MF a Fond národného majetku (FNM) SR 18. júla v denníku Financial Times. Záujemcovia o strategický vstup do niektorej z týchto bánk majú možnosť získať dôverné informačné memorandá od finančného privatizačného poradcu slovenskej vlády, J.P. Morgan Securities Ltd v prípade, že podpíšu záväzok o zachovaní dôverného charakteru údajov. V prípade Banky Slovakia si môžu potenciálni investori memorandum vyzdvihnúť najneskôr 31. augusta, pri Slovenskej sporiteľni je tento termín 12. september. Podklady sú k dispozícii v londýnskom sídle J.P. Morgan.
Na základe informačného memoranda sa prípadní záujemcovia rozhodnú, či vyjadria alebo nevyjadria svoj nezáväzný záujem o privatizáciu. Zo všetkých záujemcov potom vládny kabinet v spolupráci so spoločnosťou J.P. Morgan vyberie na základe stanovených podmienok investorov do tzv. short listu, užšieho zoznamu uchádzačov. „Tejto skupine záujemcov bude umožnený vstup do tzv. data room banky, kde budú mať k dispozícii všetky dôverné informácie, na základe ktorých zrealizujú vlastný hĺbkový audit v banke,“ uviedol J. Renčko. V prípade, že aj po uskutočnení tejto analýzy budú mať investori o bankové inštitúcie záujem, budú musieť predložiť tzv. záväznú ponuku. Jej súčasťou bude musieť byť aj podrobne vypracovaná obchodná stratégia banky, ktorú má záujemca v banke presadzovať. Slovenská strana aj na jej základe rozhodne, s ktorými záujemcami začne rokovania o privatizácii. „Predpokladám, že konečné rokovania sa v prípade oboch bánk uskutočnia maximálne s dvomi až tromi záujemcami,“ spresnil J. Renčko.
Podľa viacerých vyjadrení predstaviteľov MF SR by sa mala ako prvá sprivatizovať Banka Slovakia, ktorú štát priamo odpredá strategickému investorovi. V prípade SLSP má štát záujem o predaj celého 90-percentného balíka akcií vo svojom vlastníctve. Záujem o kúpu sporiteľne už zverejnila napríklad rakúska Die Erste Bank, ktorá nedávno kúpila tiež Českú spořitelnu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 8. 2022

USD 1,016 0,003
CZK 24,566 0,026
GBP 0,842 0,000
HUF 404,280 1,920
CAD 1,312 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS