ČLÁNOK
Záujem o rozvodné podniky potvrdili E.ON a EDF
4. decembra 2001

Záujem zúčastniť sa tendrov na predaj podielov v troch slovenských regionálnych distribútoroch energie potvrdili ďalšie dva významné energetické podniky. Ide o nemecký koncern E.ON Energie a francúzsku spoločnosť Electricité de France (EDF). Záujem firiem agentúre SITA potvrdili riaditeľ pražskej pobočky EDF Patrick Luccioni a hovorca E.ON Erwin Haydn. Ani jedna firma však nespresnila, o podiely ktorých podnikov má záujem.

E.ON Energie patrí medzi najväčšie európske energetické koncerny. Služby poskytuje v oblasti elektroenergetiky, plynárenstva i vodného hospodárstva. Združuje 80 dcérskych a pridružených firiem, ktoré majú v Európe 25 mil. zákazníkov. V súčasnosti pôsobí skupina v 16 európskych krajinách, medzi najvýznamnejšie patria Nemecko, škandinávske a pobaltské štáty, ale aj Rusko, Poľsko, ČR, Rakúsko a Maďarsko. E.ON AG vytvorila za prvých deväť mesiacov roka interný prevádzkový zisk v objeme 2,858 mld. EUR, čo je o 55 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

EDF patrí v súčasnosti medzi najväčších producentov a distribútorov elektrickej energie na svete. Dominantnú pozíciu má na francúzskom trhu, kde obsluhuje 31 mil. zákazníkov. Ročné tržby francúzskeho koncernu dosahujú viac ako 34 mld. EUR pri produkcii 470 mld. kWh. Približne 23 % obratu realizuje elektrárenská skupina mimo Francúzska.

Záujem o podiely vo všetkých troch slovenských regionálnych distribútoroch elektrickej energie doteraz potvrdili česká firma ČEZ, nemecká firma RWE Plus a belgická firma Electrabel. Ďalšia nemecká firma, Energie Baden-Württemberg AG, sa chce uchádzať o Západoslovenskú energetiku.

Predbežný záujem o minoritný podiel v Západoslovenskej energetike (ZSE) prejavilo 16 spoločností. V Stredoslovenskej energetike (SSE) to bolo 14 a vo Východoslovenskej energetike (VSE) 12 renomovaných zahraničných investorov. Termín predloženia nezáväzných ponúk je stanovený na prelom januára a februára 2002. Záujemcovia o 49-percentný podiel v ZSE, SSE a VSE mali vyjadrenia záujmu predložiť jednotlivým privatizačným poradcom do 28. novembra. Do 7. decembra majú záujemcovia šancu vyzdvihnúť si informačné memorandum. Privatizácia akcií rozvodných podnikov by mala byť ukončená v prvej polovici budúceho roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS