ČLÁNOK
Záujem o investovanie do ŽSR majú viaceré spoločnosti
18. apríla 2000

Pre agentúru SITA to povedal námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre technický rozvoj Ladislav Saxa.

Ako uviedol, nemecké firmy majú silný záujem investovať do železníc na Slovensku. Išlo by o infraštrukturálne investície do telekomunikácií, vozňov či železničných tratí. L. Saxa však odmietol konkretizovať, s ktorými firmami vedenie železníc doteraz rokovalo. Investície zahraničných spoločností by sa podľa jeho slov mali realizovať formou spoločných nemecko – slovenských podnikov, pretože priamy vstup či privatizácia ŽSR nie je možná. Ako príklad uviedol nemenovanú firmu z Hannoveru. Podľa informácií z konferencie Slovakinvest 2000 záujem o investovanie do ŽSR prejavila aj spoločnosť DaimlerChrysler.

Tento týždeň by podľa L. Saxu mali Železnice SR dostať 20 mil. EUR ako súčasť druhej tranže pôžičky Európskej investičnej banky v celkovom objeme 200 mil. EUR. Na celý rok 2000 sa počíta so sumou 80 mil. EUR, ktorá by mala smerovať do rozvojových projektov. Ide napríklad o obnovu a modernizáciu úseku Bratislava-Rača-Trnava, Čadca-Zwardoň a širokorozchodných koľajísk v Čiernej nad Tisou. Súčasne sa podľa L. Saxu ukončili rokovania železníc o prostriedkoch z fondu ISPA.

Podľa slov L. Saxu vstup zahraničných investorov uľahčí aj pripravovaná reštrukturalizácia ŽSR, ktorá počíta s vytvorením dvoch spoločností, obchodnej spoločnosti ŽSR, a.s., ktorej predmetom činnosti bude hlavná činnosť, teda prevádzkovanie dráhy, dopravnej cesty a vykonávanie činnosti dopravcu. Druhá spoločnosť by mala pre železnice vykonávať obslužné činnosti. Projekt reštrukturalizácie ŽSR by mal byť programom stredajšieho zasadania Správnej rady ŽSR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 1. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 26,185 0,022
GBP 0,891 0,001
HUF 360,390 0,400
CAD 1,541 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS