ČLÁNOK
Záujem o aukcie na licenciu UMTS v Európe oslabuje
13. novembra 2000

Nadšenie z predaja licencií na mobilné siete tretej generácie (UMTS) formou aukcie by mohlo opadnúť po tom, ako ďalšie aukcie vo Švajčiarsku a Poľsku možno skončia s výrazne nižším ziskom v porovnaní s očakávaniami vlád uvedených krajín. Švajčiarsku aukciu už opustila polovica z desiatich doterajších záujemcov. Vláda sa tak možno namiesto 6 mld. švajčiarskych frankov (CHF) bude musieť zmieriť len s 200 mil. CHF, ktoré získa ako poplatok za udelenie licencie od štyroch zostávajúcich subjektov – v prípade, že niektorý z doterajších piatich uchádzačov oznámi vznik aliancie.

V boji o švajčiarsku licenciu zostávajú spoločnosti Diax, d’Speed (Telefónica), Mobil Com (Swisscomm-BT), Orange Communications (France Telecom) a Sunrise. Naopak, už odstúpili firmy Cablecom Management, Hutchison Whampoa, Teldotcom, Telenor a T-Mobil. Ako dôvod odstúpenia sa uvádzajú predovšetkým obavy z finančnej náročnosti získania licencie.

Hongkongská firma Hutchison Whampoa zároveň odstúpila i zo súťaže o licencie v Poľsku. I tu hrozí, že počet záujemcov nepresiahne počet ponúkaných licencií, navyše doterajší traja mobilní operátori poľských mobilných telefónov uvažujú o bojkote celej akcie, pretože podmienky sú podľa nich nespravodlivé a cena príliš vysoká. Už predtým z poľskej súťaže odstúpila firma Netia, kontrolovaná švédskou spoločnosťou Telia.

Talianska vláda získala z dražby licencií na prevádzku mobilnej siete tretej generácie výrazne menej peňazí, ako pôvodne plánovala. Príčinou bolo nečakane skoré odstúpenie jedného z uchádzačov o licenciu, čím sa počet zostávajúcich súťažiacich vyrovnal počtu licencií. V Rakúsku sa začiatkom novembra rozdelili licencie všetkým šiestim účastníkom, pričom výnos z predaja predstavoval takmer 9,7 mld. šilingov, avšak vláda čakala až 40 mld. ATS.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS