ČLÁNOK
Záujem investorov o spoločný podnik s SKo výrazne prevýšil očakávania
11. marca 2002

Pondelok 11. 3. je posledným dňom, dokedy môžu potenciálni záujemcovia predložiť nezáväznú ponuku na vytvorenie spoločného podniku so Slovenskou konsolidačnou, a.s. (SKo), na správu a maximalizáciu výťažnosti celkovej hodnoty portfólia klasifikovaných pohľadávok s nominálnou hodnotou nie menšou ako 50 mld. Sk. Po ukončení registrácie investorov na základe odporúčania právneho poradcu konsolidačnej, spoločnosti Dedák & Partners, SKo odmietla zverejniť mená aj počet záujemcov. Podľa predstaviteľov SKo však záujem investorov výrazne prevýšil jej očakávania. Tlačovú agentúru SITA o tom informoval tlačový tajomník SKo Patrik Golský, podľa ktorého sa budú obálky s ponukami otvárať v pondelok popoludní alebo v utorok.

Tender na vytvorenie spoločného podniku vyhlásila konsolidačná 5. februára tohto roku. Celý proces výberu strategického partnera pozostáva z dvoch kôl. V prvom kole musia potenciálni investori splniť všetky podmienky tendra. Na základe riadnej registrácie a obdržania dôverného informačného memoranda môžu investori predkladať svoje nezáväzné ponuky do 11. marca 2002 do 15:00 h SEC. SKo z nich potom vyberie troch až piatich investorov, ktorí postúpia do druhého kola. SKo chce ukončiť celý výberový proces do konca júna.

SKo hľadá investora s medzinárodnými skúsenosťami v oblasti správy pohľadávok, najmä klasifikovaných pohľadávok, s preukázateľnou odbornou znalosťou práce s dlžníkmi, realizáciou záložných práv a s reštrukturalizáciou a likvidáciou klasifikovaných pohľadávok. Investori musia mať skúsenosť aj na Slovensku alebo v krajinách strednej a východnej Európy.

Slovenská konsolidačná, ktorá je 100-percentnou dcérou Ministerstva financií SR, pôsobí na Slovensku od roku 1999. Objem pohľadávok v správe SKo, predstavuje po prevzatí Konsolidačnej banky v závere januára tohto roka, zhruba 111,7 mld. Sk. Očakáva sa, že spoločný podnik SKo a zahraničného investora by mal štátu vyniesť viac než predaj pohľadávok v balíkoch. Menšiu časť prevzatých úverov však SKo plánuje predávať aj v balíkoch a individuálnym predajom.

V tejto súvislosti SKo vyhlásila vo štvrtok dve nezávislé výberové konania na predaj pohľadávok. V prvom z nich SKo hľadá najvhodnejšiu ponuku na odplatné nadobudnutie 11 pohľadávok v celkovom objeme 4,54 mld. Sk. Medzi najväčšie pohľadávky konsolidačnej z ponúkaného balíka patria pohľadávky voči Tesle Piešťany, a.s., v objeme 1,36 mld. Sk, Skloobalu, a.s., na úrovni 974,2 mil. Sk a spoločnosti Želstav, A-Z, spol. s r.o., v objeme 726 mil. Sk. Druhé verejné výberové konanie sa týka odplatného nadobudnutia pohľadávok rozdelených podľa územných krajov do ôsmich skupín v celkovej hodnote 5,217 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2021

USD 1,178 0,002
CZK 25,296 0,015
GBP 0,854 0,003
HUF 351,490 1,300
CAD 1,491 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS