ČLÁNOK
Zástupcovia spoločnosti Ispat Inland v Bratislave
14. júla 2000

Zástupcovia spoločnosti Ispat sa stretli s predstaviteľmi vlády SR, viacerých slovenských bánk ako aj s pracovníkmi veľvyslanectva USA.
Skupina vedúcich pracovníkov Ispat Inland Inc, amerického producenta ocele, spolu so svojimi poradcami sa stretla s predstaviteľmi vlády SR, zástupcami viacerých slovenských bánk, ako aj s pracovníkmi Veľvyslanectva USA v Bratislave. Cieľom týchto stretnutí bolo prezentovať vážny záujem spoločnosti Ispat Inland o kúpu VSŽ, a.s. Košice. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou Ispat.
Ako predstavitelia spoločnosti Ispat uviedli, na týchto stretnutiach boli bližšie prediskutované jednotlivé podrobnosti predchádzajúceho návrhu, ktorý je, ako uvádzajú, v mnohých aspektoch výhodnejší oproti návrhu U.S. Steel.
Ako nedávno predstavitelia Ispat oznámili, v súhrne je spoločnosť Ispat Inland Inc ochotná zaplatiť za akciovú spoločnosť VSŽ o 200 mil. USD viac, ako ponúka americká korporácia USX, čo predstavuje sumu o viac ako 40 % vyššiu ako je návrh USX. Ispat Inland prevzal na seba aj záväzok využiť potenciál VSŽ a je pripravený investovať do rozvoja VSŽ ďalších 700 mil. USD.
Ispat Inland informoval 19. júna opätovne vládu SR o svojom zámere získať VSŽ. Návrh Ispat Inland smeruje k tomu, že vláda SR získa v porovnaní s návrhom USX dvojnásobok hotovostných finančných prostriedkov, veriteľským bankám VSŽ ponúka reštrukturalizáciu a garanciu všetkých ich úverov, nielen vo vzťahu k úverom vo výške 325 mil. USD, ktoré ponúka USX. Akcionári VSŽ by mali získať od Ispatu spolu 120 mil. USD namiesto 60 mil. USD ponúkaných USX, pričom môžu v priebehu nasledujúcich dvoch rokov získať ďalších 100 mil. USD výnosov oproti 75 mil. USD, čo ponúka USX.
Ešte 20. júna bola do obchodného registra zapísaná spoločnosť Steel Košice, s.r.o., ktorej zakladateľmi sú firmy VSŽ, a.s. a VSŽ Oceľ, a.s. V súčasnosti sa pripravujú právne náležitosti na prechod majetku a zamestnancov do Steel Košice, ktorá slúži ako prechodná firma pri vstupe U.S. Steel do VSŽ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS