ČLÁNOK
Zastavenie privatizácie na Ukrajine sa nedotkne VSE
4. júna 2001

Vyhlásenia ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu o zastavení privatizácie energetiky na Ukrajine sa týkajú iba plánovanej privatizácie v oblasti výroby a distribúcie elektrickej energie. Neovplyvňujú teda priebeh privatizácie štyroch energetických rozvodných závodov, ktoré získalo privatizačné konzorcium, ktoré členom boli Východoslovenské energetické závody, š.p. Košice. Agentúru SITA o tom informoval vedúci kancelárie generálneho riaditeľa VSE Peter Sukovský.

Konzorcium sa v tomto týždni stalo podpisom privatizačných kontraktov oficiálnym majiteľom väčšinových podielov závodov v Sevastopole, Krivograde a Kchersone. Okrem toho je tiež majoritným vlastníkom distribučného závodu v Žitomire. V súvislosti s touto privatizáciou sú známe už aj rozhodnutia ukrajinského protimonopolného úradu a najvyššieho súdu, ktoré posudzovali podania o legálnosti priebehu privatizácie energetických závodov na Ukrajine. Vo všetkých prípadoch rozhodli tieto inštitúcie v prospech konzorcia, v ktorom VSE vystupovali ako odborný partner.

„Máme informácie, že zastavenie privatizácie sa vzťahuje na privatizáciu ďalších rozvodných závodov a predovšetkým na samotnú výrobu elektriny na Ukrajine,“ povedal P. Sukovský. Ukrajinská strana podľa neho uznáva nemennosť rozhodnutí o privatizácii štyroch závodov a nepripúšťa retroaktívnu zmenu práva. Zároveň vníma privatizáciu závodov, ktoré získali VSE ako transparentnú. Dôkazom toho je aj plánované stretnutie vedenia VSE s prezidentom Kučmom počas jeho návštevy na Slovensku v polovici júna.

VSE boli členom konzorcia, ktoré získalo v privatizácii majoritný podiel v spomínaných štyroch závodoch. Celkom za ne zaplatilo vyše 80 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS