ČLÁNOK
Zárobok Slávie Capital zo ST nepresiahol 50 mil. Sk
3. novembra 2000

Výška zárobku Slávie Capital (SC) na poradenskom mandáte pri privatizácii Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST) nepresahuje výšku 50 mil. Sk. Vyplýva to z informácií, ktoré na tlačovej besede prezentoval Viktor Levkanič, šéf oddelenia treasury SC. Ako spoločnosť zároveň informovala, výška nákladov pri tomto procese od januára 1999 do júla 2000 dosahovala sumu mierne prevyšujúcu 1 mil. Sk. Predajná cena ST vo výške 1 mld. EUR, patrila do vyššej časti intervalu ocenenia, ktoré stanovilo konzorcium poradenských spoločností pod vedením Deutsche Bank. Tie hovorili o cene 1,8 až 2,5 mld. USD v prípade, že by sa predával 100-percentný balík akcií ST.

Privatizácia ST sa uskutočnila podľa V. Levkaniča v pravý čas, pretože následne po jej uskutočnení došlo k oslabeniu dôvery voči celému sektoru info-telekomunikačných médií. „Ak by sa tento proces predĺžil len o zopár týždňov, mohla klesnúť predajná cena o 6 až 7 mld. Sk. Prípadne sa mohlo stať, že investor by si svoj vstup do ST jednoducho rozmyslel,“ povedal. V otázke, či predávať ST spolu s rádiotelekomunikáciami, sa spoločnosti zainteresované do predaja zhodli, že ST budú jednoznačne vyššie cenené s rádiotelekomunikáciami. Tie by navyše tvorili potenciálneho konkurenta pre ST, čo by bolo u investorov prijaté veľmi nevhodne.

Výber poradenského konzorcia Deutsche Bank, do ktorého patrila aj SC, odôvodnil V. Levkanič tým, že jeho ponuka bola najlacnejšia, účtovalo najmenej poplatkov. To bolo pri relatívne vyrovnaných ponukách pri tendri na poradcu rozhodujúce.

Víťazom tendra na získanie 51-percentného podielu ST sa stal Deutsche Telekom, jeden z popredných európskych telekomunikačných operátorov s najväčšou bázou zákazníkov v Európe. Nemecká firma má úspešné skúsenosti s rozvojom pevných liniek v regióne, najmä vo východnom Nemecku a v Maďarsku. Má strategické záväzky k regiónu zahrňujúce investície vo všetkých z piatich susedov SR. Na Slovensku plánuje preinvestovať zhruba 1,8 mld. EUR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 3. 2021

USD 1,203 0,001
CZK 26,208 0,070
GBP 0,863 0,001
HUF 364,530 0,780
CAD 1,521 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS