ČLÁNOK
Zapojenie sa SR do útoku na Irak je o hodnotách
13. januára 2003

Slovensko sa bude v prípade útoku Spojených štátov amerických na Irak správať principiálne, a bude obhajovať hodnoty, na ktorých stojí náš život, vyhlásil v relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Podľa neho to od Slovenska očakávajú nielen USA a celý západný svet, ale aj jasná väčšina slovenských občanov. Demokratický svet čelí svetovému terorizmu a s týmto zlom musí bojovať. Slovensko v prípadnom vojenskom konflikte v Iraku podľa Dzurindu „ponesie svoj diel zodpovednosti v zápase s týmto zlom“.

Podpredseda NR SR a líder SMK Béla Bugár pokladá za správne, že Slovensko tak jasne vyjadrilo svoju podporu Spojeným štátom v prípadnom útoku na Irak. Podľa neho je tento boj o hodnotách a tie máme spoločné s členskými krajinami NATO. Ako povedal, „nebudeme priateľmi s NATO len keď je to pre nás výhodné.

Podľa lídra HZDS Vladimíra Mečiara nie je zatiaľ útok na Irak aktuálny, pokým Bezpečnostná rada OSN neprijme ešte jednu rezolúciu, ktorú požaduje väčšina svetových politikov. Zatiaľ sa útok na Irak nezačal, ani nás nikto nepožiadal o pomoc, preto je otázka o prípadných dôsledkoch pre Slovensko len hypotetická. Avšak v prípade, že k útoku dôjde a parlament bude schvaľovať vyslanie slovenských vojsk do Iraku, HZDS koalíciu podporí. Mečiar považuje za veľmi dôležité, aby aspoň v otázkach vstupu Slovenska do NATO a EÚ bola opozícia a koalícia jednotná.

Predseda Smer-u Robert Fico podľa vlastných slov „nie je až taký bojachtivý ako jeho kolegovia v štúdiu“. Ako povedal, treba počkať na relevantné dôkazy o existencii jadrových zbraní v Iraku a o dôvodnej hrozbe ich použitia. Fico však na rozdiel od Dzurindu nie je presvedčený o podpore slovenskej verejnosti v otázke útoku na Irak. Nepredpokladá, že by sa slovenskí vojaci mohli na prípadných bojoch zúčastniť a našu účasť v konflikte označil skôr za symbolickú.

Podľa Fica sa Ján Čarnogurský, tým, že sa zapojil do petičnej akcie Za referendum o vstupe Slovenska do NATO, len snaží „vytĺcť politický kapitál a rozbehnúť vlastnú prezidentskú kampaň“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS