ČLÁNOK
Západoslovenské tlaciarne majú nového majitela i nové ambície
19. marca 2003

Netajím sa ambíciou, že Západoslovenské tlaciarne dosiahnu v roku 2003 obrat približne 40-50 miliónov korún. Tomuto trendu nasvedcujú aj výsledky posledného kvartálu 2002. Inými slovami – dynamizmus, ktorý vládne v celej skupine DRAFT, chceme velmi rýchlo premietnut aj do cinnosti Západoslovenských tlaciarní, zdôraznil generálny riaditel DRAFT, a.s. Igor MALINOVSKÝ.

Cím bol motivovaný váš zámer prevziat Západoslovenské tlaciarne, respektíve z akých analýz ste vychádzali?

V druhej polovici minulého roka na základe informácií o privatizácii Západoslovenských tlaciarní, a.s. sme zacali seriózne uvažovat o rozšírení portfólia skupiny DRAFT aj o tlaciarenskú oblast. K týmto úvahám nás motivovali viaceré faktory. V rámci našej skupiny totiž pôsobia dve agentúry pre public relations, ktoré doteraz zadávali svoje výstupy iným tlaciarenským subjektom. Podciarknut však chcem najmä to, že po predchádzajúcej analýze sme dospeli k záveru o perspektívnom zhodnotení našich investícií aj vo sfére tlaciarenskej výroby. Vopred sme síce vedeli o urcitých problémoch v Západoslovenských tlaciarnach, ktoré spocívajú jednak v úverovom zatažení, ale aj v nadmernej zamestnanosti i nízkej výkonnosti tohto podniku. Napriek tomu sme vstúpili do tendra, ponúkli sme Fondu národného majetku cenu i podnikatelský zámer a stali sme sa majoritným akcionárom tejto spolocnosti, v ktorej momentálne vlastníme 97%-ný balík akcií.

Ide síce o razantný, no možno aj mierne odvážny krok. V com vidíte šancu na prípadnú expanziu na vypätom tlaciarenskom trhu?

Tlaciarne v stave, v akom sme ho prevzali, vykazovali stratu, navyše som už spomínal prezamestnanost, ktorú takisto považujem za neekonomické pasívum, „zdedili“ sme aj nesplatené úvery. Vidím však i pozitívne stránky.

Západoslovenské tlaciarne majú dobrý tím vysokokvalifikovaných ludí s dlhorocnou praxou. Opomenút nemožno ani velmi slušné technologické vybavenie, ale aj firemnú znacku Západoslovenských tlaciarní, ktorá má na trhu svoje meno i tradíciu. Na druhej strane je však nevyhnutné reštrukturalizovat úvery, na com intenzívne pracujeme, zmeny budú nevyhnutné i v personálnej oblasti, no prioritou pre nás je, aby Západoslovenské tlaciarne mali podstatne vyšší odbyt. Doteraz totiž fungovali v podstate na polovicný výkon, co chceme zásadne zmenit, a už sme v tejto oblasti urobili velmi razantné kroky. Iba na ilustráciu – v roku 2000 mali Západoslovenské tlaciarne obrat 20,5 milióna korún, o rok neskôr 23 miliónov korún, no na využitie ich reálnych kapacít treba dosiahnut minimálne dvojnásobný obrat.

DRAFT má vela partnerov nielen v stavebníctve, co je naša dominantná podnikatelská sféra, ale aj vo financnom sektore i v reklamnom biznise. Už koncom minulého roka sme mali zakontrahované objemy, ktoré budú presahovat aj do roku 2003 a výrazne pomôžu tlaciarnam prejst na dvojsmennú prevádzku.

A aká je vaša vízia v krátkodobom, prípadne strednodobom casovom horizonte?

V tlaciarnach sme urobili vnútorný audit a problémy, na ktoré narážame, velmi rýchlo analyzujeme a „za pochodu“ ich odstranujeme. Dodám ešte, že v roku 2002 sme dokúpili nové cítacie zariadenie a v tomto roku rátame s dalšími investíciami do strojového parku a technologického vybavenia Západoslovenských tlaciarní.

Chceme stabilizovat obchodných partnerov Západoslovenských tlaciarní, ku ktorým momentálne patria Poštová banka, a.s., REMPO, PAPEX, ŠEVT, OPTYS, no pochopitelne spektrum klientov chceme zásadne rozšírit. Verím, že aj štátna správa postupne ocení kvality poskytovaných služieb Západoslovenských tlaciarní a dosiahneme úspech v budúcich výberových konaniach. Môj urcitý optimizmus v tomto smere vyplýva aj z toho, že máme k dispozícii technológiu na výrobu najrôznejších tlacív, povedzme od danových priznaní cez tlacivá pre Slovenskú poštu i Slovenské telekomunikácie až po JCD pre potreby Colnej správy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS