ČLÁNOK
Západné krajiny sa snažia prispôsobiť tvrdej realite
25. septembra 2001

Vlády západných krajín sa pokúšajú prispôsobiť svoje ekonomiky tvrdej realite, spočívajúcej v tom, že svet sa nachádza na pokraji konfliktu, počas ktorého bude rast svetovej ekonomiky v najlepšom prípade slabý.

Británia uvoľnila predpisy, ktoré upravujú spôsob, akým investujú poisťovne svoje prostriedky. Cieľom uvoľnenia je zabrániť ďalšej vlne pádu na svetových trhoch a zabrániť prudkým predajom, kvôli ktorým hrozilo zrýchlenie pádu cien akcií. Švajčiarsko zredukovalo úrokové sadzby s cieľom obmedziť tok kapitálu do švajčiarskeho franku, považovaného za bezpečnú menu v čase svetovej krízy. Japonská centrálna banka opäť intervenovala na zahraničných devízových trhoch, aby zabránila ďalšiemu posilňovaniu jenu voči doláru, ktoré zhoršovalo exportnú výkonnosť Japonska.

V pondelok zverejnili viaceré nepriaznivé hospodárske údaje. Štatistická kancelária Eurostat oznámila, že priemyselná produkcia v eurozóne padla v júli o 1,4 % po 0,9-percentnom júnovom raste. Nemecká asociácia pre veľkoobchod a zahraničný obchod (BGA) zredukovala svoju prognózu rastu svetového obchodu na tento rok o polovicu na 6 % z úrovne 12 %. Prezident BGA Anton F. Boerner povedal, že teroristické útoky na New York a Washington pravdepodobne oddialia ekonomické oživenie v USA o jeden až dva štvrťroky. BGA znížila predpoveď tohto ročnej miery ekonomického rastu v Nemecku na 1,2 % z 1,3 %. Belgický minister financií Didier Reynders, ktorý predsedal víkendovému stretnutiu svojich kolegov z krajín Európskej únie, povedal, že útoky na USA spôsobia pokles miery ekonomického rastu v eurozóne za rok 2001 pod hranicu 2,0 %. Slabé ekonomické údaje naznačujú, že v blízkom čase možno očakávať ďalšie redukcie úrokových sadzieb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS