ČLÁNOK
Zákon o sociálnom poistení vytvára rámec pre poistný systém
21. februára 2002

Zákon o sociálnom poistení vytvára základný rámec pre vybudovanie poistného systému, v ktorom sa budú vytvárať osobné účty poistencov. Na tlačovej besede to po stredajšom schválení návrhu zákona vo vláde uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši. Ďalšími legislatívnymi krokmi rezortu v oblasti reformy sociálneho systému bude podľa neho predloženie legislatívneho zámeru na vybudovanie kapitalizačného piliera a novely zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení.

„Predpokladám, že legislatívny zámer na vybudovanie druhého piliera bude predmetom rokovania vlády v apríli,“ uviedol pre agentúru SITA minister P. Magvaši. Mnohí podľa neho požadovali, aby sa zámer na vytvorenie druhého piliera predložil spolu so zákonom o sociálnom poistení. „Bez toho, aby sme poznali definitívne znenie prvého piliera, sme nemohli vydefinovať druhý pilier,“ zdôvodnil minister.

Prvý pilier zachováva systém tzv. priebežného financovania, v rámci ktorého ekonomicky aktívni občania prispievajú na dôchodky súčasných dôchodcov. Druhý pilier zavádza tzv. kapitalizačný systém, pri ktorom bude občanovi časť jeho odvedených prostriedkov smerovať na vlastný osobný účet. Podľa schválenej koncepcie by malo 70 % platieb občanov, odvádzaných do Sociálnej poisťovne, smerovať do priebežného systému financovania a zvyšných 30 % na osobné účty. „Pracujeme na tom,“ odpovedal Magvaši na otázku, či sa v tomto volebnom období stihne legislatívne pripraviť aj zavedenie druhého, tzv. kapitalizačného piliera.

Novela zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení, ktorá má novým spôsobom upravovať tretí pilier dôchodkového systému, je podľa Magvašiho po medzirezortnom pripomienkovom konaní a jeho príprava sa tak dostáva do záveru.

Na základe stredajšieho rozhodnutia vlády by sa na reformu sociálneho systému mal vynaložiť objem prostriedkov, ktorý sa získa predajom 25 % Slovenského plynárenského priemyslu. Tento spôsob vymedzenia prostriedkov určených na reformu považuje Magvaši za výhodnejší, ako vyčlenenie 55 mld. Sk, ktoré vláda v minulosti schválila.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS