ČLÁNOK
Zákon o obchodných reťazcoch je výsledkom politiky
7. júla 2003

Schválenie zákona o obchodných reťazcoch, ktorý predkladal predseda strany Smer Robert Fico, je podľa predsedu spotrebného družstva Coop Jednota Slovensko Adriana Ďurčeka výsostne politickým a nie odborným rozhodnutím. „Sme veľmi znepokojení rozhodnutím parlamentu, pretože vzťah výroby a obchodu by mal byť partnerský,“ povedal pre agentúru SITA Ďurček. Podľa neho totiž nie je vo svete normálne, aby liberáli hlasovali za normy ako zákon o obchodných reťazcoch, ktoré obmedzujú trh.

Šéf obchodnej siete Jednota pripisuje schválenie zákona o obchodných reťazcoch aj predošlému schváleniu zákona o interrupciách. Podľa neho totiž niektorí poslanci Aliancie nového občana (ANO) hlasovaním za zákon o obchodných reťazcoch vracali podporu z hlasovania o interrupciách strane Smer. Ďurček však verí, že zákon ešte zastaví prezident SR Rudolf Schuster, ktorý už raz takmer rovnakú normu parlamentu vrátil a napokon neprešla. „V pondelok odovzdáme prezidentovi naše stanovisko k zákonu a dúfam, že zvíťazí odbornosť nad politikou a zákon vráti do parlamentu na opätovné prerokovanie,“ konštatoval predseda Coop Jednota, podľa ktorého by sa pri ďalšom schvaľovaní normy v Národnej rade SR už potrebná kvalifikovaná väčšina hlasov poslancov nenašla.

Za stranu poľnohospodárskych a potravinárskych producentov sa predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec zatiaľ k schváleniu zákona o obchodných reťazcoch parlamentom nechcel vyjadrovať. Ako pre agentúru SITA uviedol „vyjadrím sa, až keď bude zákon platný. Raz už totiž poslanci zákon o obchodných reťazcoch prijali, napokon však po vrátení prezidentom neprešiel.“ Oravec však verí, že prezident zákon podporí a zákonom sa zavedie poriadok do vzťahu výroby a obchodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS