ČLÁNOK
Základné imanie SA sa navýši vkladom lietadiel
8. novembra 2001

Vláda prijala prvý variant riešenia ďalšieho postupu nakladania s majetkom Slovenských aerolínií (SA), podľa ktorého sa základné imanie spoločnosti navýši vkladom troch lietadiel. Tie má spoločnosť v súčasnosti v prenájme. Štát tak získa majoritný podiel v spoločnosti, ktorý by mohol prevýšiť aj predpokladaných 86 %. Bude to však závisieť od cenového ohodnotenia lietadiel znalcom. Informoval o tom minister dopravy Jozef Macejko, podľa ktorého by sa mal navrhnúť do konca prvého polroka budúceho roka spôsob privatizácie SA. Prvý variant riešenia preferoval aj rezort dopravy, ktorý ho predkladal na rokovanie vlády.

„Vláda prijala aj uznesenie, podľa ktorého sa terajšie základné imanie SA vo výške 221 mil. Sk má trhovo oceniť, čím sa upraví skutočná hodnota aerolínií,“ povedal Macejko. Podľa jeho slov by malo v krátkom čase dôjsť aj k personálnym zmenám v manažmente podniku. S postupom, ktorý schválila vláda, sa nestotožňuje vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, ktorý sa zdržal hlasovania. „Som presvedčený, že na základe ekonomických údajov o SA mala vláda prijať razantnejší postup,“ uviedol Mikloš. Podľa jeho predstáv sa malo základné imanie SA znížiť o vykázanú stratu na 1 mil. Sk a až následne malo dôjsť k navýšeniu základného imania zo strany štátu.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vypracovalo dva varianty. Podľa druhého variantu malo dôjsť k realizácii pôvodného návrhu privatizácie 34-percentného majetkového podielu štátu v spoločnosti bez predchádzajúceho navýšenia základného imania. Ekonomickí ministri vláde neskôr navrhli doplniť do materiálu o ďalšom postupe nakladania so štátnym podielom v SA aj tretí variant, ktorým malo byť vyhlásenie konkurzu na spoločnosť.

Slovenské aerolínie boli založené v roku 1995. Najväčším akcionárom SA s podielom 36,58 % akcií je Devín Group, s.r.o. Štát vlastní 34 % akcií. Ďalších 29,4 % patrí firme Wili, a.s., Púchov, blízkej zakladateľovi a predsedovi predstavenstva SA Viliamovi Veteškovi a 0,02 % patrí ruskej spoločnosti JAK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS