ČLÁNOK
Zakladateľ impéria, nesmrteľný módny mág – Gianni Versace
12. júla 2008

Zakladateľ impéria, nesmrteľný módny mág – Gianni Versace

V utorok uplynie 11 rokov od smrti charizmatického módneho návrhára Gianniho Versaceho
 
Módny návrhár Giovanni „Gianni“ Versace sa narodil 2. decembra 1946 v talianskom meste Reggio Calabria a zomrel 15. júla 1997 v americkom Miami. Versace bol uznávaným módnym návrhárom a tvorcom divadelných kostýmov. Jeho tvorbu ovplyvnil Andy Warhol a moderné abstraktné umenie. Odborníci ho označujú za jedného z „najpestrejších“ a najtalentovanejších návrhárov 20. storočia.
Francesca Versace – matka Gianniho, Santa a Donatelly, bola krajčírka. Gianni sa začal učiť svojmu neskoršiemu „remeslu“ vo veľmi mladom veku. Matke pomáhal hľadať vzácne kamene a zlaté stužky, ktorými ozdobovala šaty. Ako 25-ročný odišiel do Milána, aby sa tam venoval módnemu návrhárstvu. Predtým študoval architektúru. V polovici sedemdesiatych rokov jeho pletené výrobky zaujali hľadačov talentov v Genny and Callaghan. Pre módny dom Complice pracoval na kožených a semišových výrobkoch. Posmelený úspechom predstavil v milánskom Palazzo della Permanente Art Museum Versace svoju prvú vlastnú kolekciu pre ženy. Mužská kolekcia nasledovala v septembri toho istého roku. Svoj prvý butik na milánskej Via della Spiga otvoril v roku 1978.
Versace sám seba považoval skôr za krajčíra, ako za dizajnéra. Vedel ako šaty, ktoré navrhol, vystrihnúť a ušiť. Pánsku kolekciu dokonca sám skúšal. Dámsku zase „testovala“ jeho sestra Donatella. Versaceho predstava mladej, agresívnej a vzrušujúcej ženy je dodnes veľmi dobre známa. Pre ženy robil rád sexy oblečenie – priliehavé nohavice s nízkym pásom alebo sukne s vysokými rozparkami. Versace sa medzi prvými vrátil k jednodielnym obtiahnutým overalom a korzetom, vrátil svetu minisukne a ženy obliekol do úzkych legíns. Za necelých desať rokov dokázal Versace vybudovať impérium, ktorého hodnota dosahovala v prepočte asi 15,5 miliárd korún (514,5 mil. €). Celebrity ako Madonna, Jon Bon Jovi alebo Tina Turner sa často predstavovali v úlohách jeho modelov, či už na móle alebo v printových reklamách. Bol jedným z prvých talianskych dizajnérov, ktorí si na fotenie kampaní najímali fotografov svetovej extratriedy – napríklad Richarda Avedona. Neobchádzal, samozrejme, ani najvýznamnejšie svetové topmodelky. Versaceho často označovali za rock ‚n‘ rollového návrhára. Medzi jeho klientov patrili napríklad Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton, Elton John a Michael Jackson. Šil aj pre princeznú Dianu z Wallesu a monackú princeznú Karolínu. Diana tragicky zahynula pri autonehode v Paríži len mesiac a pol po Gianniho smrti – 31. augusta 1997.
V roku 1982 Versace odštartoval novú kapitolu svojej kariéry, keď začal pracovať na kostýmoch pre divadlo, operu a balet. V tom čase sa pustil do blízkej spolupráce s choreografom Mauricom Béjartom. Zároveň začal pracovať aj na módnych doplnkoch, šperkoch, nábytku a porceláne. V osemdesiatych rokoch ho angažovali ako kostýmového dizajnéra televízneho seriálu Miami Vice, čo ho viedlo k zmene bydliska – presťahoval sa do Miami Beach. Vo februári 1993 mu v USA udelili prestížnu módnu cenu American Fashion Oscar. Z jeho dielne pochádzali aj kostýmy vo filmoch ako Sudca Dredd (1995), Showgirls (1995) alebo muzikály Ballet for Life (1997). Osobne sa objavil napríklad v dokumente Roberta Leacocka Catwalk (1996).
Svojho partnera – Antonia D’Amica stretol v roku 1982. Ich vzťah trval 11 rokov, až do Versaceho násilnej smrti. Ako povedal D’Amico v jednom z neskorších rozhovorov, zoznámil ich spoločný priateľ na premiére baletu Josephslegende v La Scale. Gianni vtedy po prvý raz navrhoval divadelné kostýmy. O dvanásť rokov mladšieho Antonia však Gianni najprv zaujal len svojou prácou. „Nebolo to ako oheň. Boli sme priateľmi a náš vzťah sa pomaly prehlboval,“ prezradil. Versace mu vo svojej poslednej vôli odkázal doživotnú rentu vo výške asi 26-tisíc euro mesačne (v prepočte takmer 800-tisíc Sk) a právo žiť v ktoromkoľvek z jeho domov v Taliansku a USA. V súčasnosti má D’Amico vlastnú módnu spoločnosť.
Dizajnér bojoval so vzácnou formou rakoviny vnútorného ucha. V rokoch 1994 a 1995 podstúpil chemoterapiu, a keď sa pomaly začal zotavovať, prišla nečakaná smrť, ktorá šokovala celý svet. Keď sa Versace 15. júla 1997 vracal z pravidelnej rannej prechádzky po Ocean Drive, priamo pred jeho miamskou rezidenciou ho zastrelil Andrew Cunanan, ktorý krátko po čine spáchal samovraždu. V septembri 1997 sa výkonnými riaditeľmi spoločnosti stali Gianniho brat Santo Versace a Jorge Saud. Za hlavnú dizajnérku módneho domu Versace vyhlásili jeho sestru Donatellu Versace. Jej prvá kolekcia sa stretla s úspechom medzi módnymi kritikmi i klientmi. Vo svojej poslednej vôli Gianni Versace odkázal 50 percent svojho módneho impéria neteri Allegre Versace – Donatellinej dcére. Dedičstvo v hodnote asi vyše miliardy dolárov získala v roku 2004, keď oslávila osemnáste narodeniny. V súčasnosti má posledné slovo pri schvaľovaní kolekcií módneho domu Versace.
Hudobník Elton John Versacemu venoval svoj album The Big Picture z roku 1997. V júli 2007 uviedli v milánskej La Scale baletné predstavenie s názvom Grazie Gianni con Amore (Gianni, s láskou ďakujeme), ktorým si pripomenuli 10. výročie jeho smrti. O choreografiu sa postaral Maurice Béjart, pre ktorého Versace navrhoval väčšinu kostýmov. Choreograf francúzskeho pôvodu zomrel ako 80-ročný 22. novembra 2007.
Spracované podľa: www.versace.com, www.fashion-forum.org, en.wikipedia.org, home.nyc.rr.com.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS