ČLÁNOK
Zahraniční akcionári boli proti transformácii na novú spoločnosť
14. apríla 2000

V prípade, že sa uskutoční transformácia VSŽ, a.s., Košice na novú spoločnosť, ktorá získa len predajaschopnú časť aktív produkcie ocele, tento postup zanechá VSŽ s čistými záväzkami, bez schopnosti platiť tieto záväzky a s enormnými sociálno-ekonomickými stratami, ktoré budú musieť byť financované vládou. Uvádza sa to v liste skupiny zahraničných akcionárov, ktorí tvrdia, že vlastnia viac ako 10 % akcií VSŽ. List s dátumom 9. novembra 1999 adresovali slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a zainteresovaným inštitúciám.

Ako odosielatelia listu figurujú predstavitelia spoločností Templeton Asset Management, Hansberger Global Investors, Central European Growth Fund a Merita-Nordbanken.

List obsahuje upozornenie, že veriteľské banky VSŽ využívali pozíciu sily vo väčšej miere, než vyplýva z ich skutočnej pozície ako „nebezpečného veriteľa VSŽ“. „Hrozby bankrotu sú len prázdnou hrozbou, veritelia by získali viac čestnou reštrukturalizáciou, ako keby viedli VSŽ do bankrotu,“ uvádza sa v liste. Ostatné zainteresované strany – slovenská vláda, daňové úrady a ostatní akcionári – by mali podľa neho urobiť hrubú čiaru pred zámerom bánk, aby ochránili sami seba pri náhradách všetkým ostatným podielnikom.

Cena, ktorá bude definitívne zaplatená za kontrolu, bude podľa zástupcov zahraničných akcionárov pravdepodobne zlomok zo skutočnej hodnoty VSŽ. „Zachránia sa len banky, kým minoritní akcionári budú ponechaní v kaši,“ skonštatovali v novembri 1999. Upozorňovali aj na vysoké poplatky za právne a finančné poradenstvo súvisiace s reštrukturalizáciou dlhov.

Táto skupina zahraničných akcionárov nebola spokojná ani s výsledkami mimoriadneho valného zhromaždenia 22. septembra, ktoré podľa nej umožnilo veriteľským bankám plne kontrolovať VSŽ. Štát by mal akceptovať, že poskytujeme z nášho hľadiska rizikový kapitál, ktorý vytvorí základňu pre prosperujúcu ekonomiku a nie len bankové dlhy. V prípade, že banky budú úspešné, naše investície stratia zmysel a naše skúsenosti budú odrádzať nový rizikový kapitál od vstupu na Slovensko, píše sa v novembrovom liste adresovanom premiérovi.

Na základe spoločnej dohody z 24. marca 2000 by sa firma U.S. Steel spoločnosti USX Corporation mala stať vlastníkom oceliarskych a príbuzných položiek spoločnosti VSŽ Košice. Americká spoločnosť získa oceliareň a všetky aktíva súvisiace s oceliarskou výrobou a vytvorí úplne nový podnik. Podľa premiéra M. Dzurindu bude nová spoločnosť pravdepodobne 100-percentne vlastnená firmou U.S. Steel. Dohoda je podmienená úspešným ukončením procesu legislatívneho auditu VSŽ zo strany U.S. Steel a súhlasom predstavenstva USX Corp. a akcionárov VSŽ. Vedenie amerických oceliarní by malo rokovať posledný aprílový týždeň, valné zhromaždenie VSŽ by sa malo konať v máji.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS