ČLÁNOK
Zahraničné firmy môžu odčerpávať majetok Drukosu
20. septembra 2002

Po tom, ako sa spoločnosť Drukos, a.s., Banská Bystrica dostala pod kontrolu holandskej spoločnosti Telean International B.V. hrozí podľa spoločnosti All Finance Services, a.s. (AFS) poškodeným klientom družstva Bonifikačný Drukos Výnos (BDV), že zahraničný vlastník môže odčerpávať majetok zo spoločnosti Drukos. Podľa vyhlásenia spoločnosti AFS už časť podniku Drukos Komfort vlastní firma Unikomfort, a.s. a výnosy z tejto činnosti nepôjdu a právne ani nemôžu plynúť klientom BDV družstva. Unikomfort totiž nie je v žiadnom právnom vzťahu k vkladateľom do nebankového BDV družstva. „Sme presvedčení, že nejde o žiadnych zahraničných investorov, ale len o firmy, ktoré boli účelovo založené v zahraničí,“ uvádza sa v stanovisku AFS.

Družstvo BDV dlhuje podľa AFS svojim klientom vyše 4 mld. Sk, pričom Drukos dlhuje družstvu viac ako 3,2 mld. Sk. „Je naozaj len v rovine teoretickej, že spoločnosť Unikomfort dosiahne v nasledujúcich štyroch rokoch zisk 4 mld. Sk,“ uvádza sa v stanovisku. Na vyplatenie 250 mil. Sk sa podľa AFS pravdepodobne použijú peniaze z leasingových splátok, kde je ešte suma viac ako 1,2 mld. Sk. Kompetentné orgány by preto mali zabrániť prelievaniu majetku zo skupiny Drukos a orgány činné v trestnom konaní by mali zmraziť nakladanie s majetkom. Dokumenty o tom, že František Mojžiš nepoužíval peniaze klientov BDV družstva len na ich zhodnocovanie v nerizikových obchodoch pritom AFS odovzdala podľa vyhlásenia v druhej polovici mája orgánom činným v trestnom konaní.

František Mojžiš v stredu informoval, že predal podiel v Spoločnosti pre ekonomický a sociálny rozvoj s.r.o., ktorá je prostredníctvom Spoločnosti na podporu chudobných a chorých, s.r.o. (SPCHCH) vlastníkom 73-percentného podielu v spoločnosti Drukos. Novým vlastníkom SPCHCH sa stala holandská firma Telean Investments. Jej vlastníkom je spoločnosť registrovaná vo Veľkej Británii – BDV Depositors, tá zároveň kontroluje firmu Yasay International, ktorá založila nový subjekt na slovenskom trhu s názvom Unikomfort, a. s.

Holandská spoločnosť chce podľa právneho poradcu Drukosu Daniela J. Krátkeho pokračovať v podnikateľských aktivitách Drukosu, pričom jej sesterská firma Yasay int. B.V. má spolu s ďalšími akcionármi Drukosu do dvoch až štyroch rokov uspokojiť nároky veriteľov BDV Družstva a spoločnosti Drukos Výnos. Prvá splátka záväzkov Drukosu by sa mala uskutočniť približne o 30 dní v objeme vyššom ako 250 mil. Sk. Prvotným cieľom novej spoločnosti bude vyplatenie istín, nie ich výnosov.

Drukos vznikol v roku 1989 ako prvá súkromná družstevná organizácia. V roku 1992 sa pretransformoval na spoločnosť s ručením obmedzeným a v roku 2000 na akciovú spoločnosť holdingového typu. Družstvo BDV, patriace do skupiny, zhromažďovalo od svojich klientov prostriedky s verejným prísľubom výnosov vo forme darov vysoko prekračujúcich rámec bežných ziskov. Družstvo však 25. februára uzavrelo svoje pobočky a prestalo vyplácať istiny a dary. Uzavrelo pritom s vyše 44 000 občanmi celkovo 44 393 zmlúv o členstve v družstve. Obvinenie majiteľa spoločnosti Františka M. z trestného činu podvodu, za ktorý mu hrozilo až 12-ročné väzenie, však bolo zrušené.

AFS zastupuje poškodených klientov BDV družstva v oblasti správy a vymáhania pohľadávok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS