ČLÁNOK
Začali sa prevody akcií VSŽ na britskú A.R.T. Investments
19. novembra 2002

Spoločnosť A.R.T. Investments Limited získala 98,19 % druhej emisie akcií VSŽ. Tento balík zodpovedá 0,36 % základného imania košickej akciovej spoločnosti. Predávajúcim bola firma I.F.C., ktorá patrí do skupiny spoločností finančnej skupiny Istrokapitál. „Ide o súčasť avizovaných prevodov akcií VSŽ z portfólia finančných skupín J&T a Istrokapitál,“ povedal pre agentúru SITA hovorca J&T Maroš Sýkora.

A.R.T. Investments by mala podľa predbežných dohovorov získať minimálne 17,5-percentný podiel na základnom imaní VSŽ, pričom sa ešte rokuje o 3,41-percentnom balíku akcií VSŽ, ktoré má v portfóliu Reštitučný investičný fond. Prevod 98,19 % druhej emisie akcií VSŽ je tak začiatkom celého procesu. „Momentálne pracujeme na zmluvách týkajúcich sa prevodu ďalších balíkov akcií na A.R.T. Investments,“ komentoval situáciu Sýkora, pričom podľa jeho informácií bude transakcia s britskou firmou s najväčšou pravdepodobnosťou ukončená do konca novembra tohto roku.

Cenu, ktorú by mala spoločnosť A.R.T. Investments Limited za účastiny VSŽ zaplatiť, sa zatiaľ obe strany rozhodli pred realizáciou obchodu nezverejňovať. Dohodnutá cena za akciu však podľa predbežných informácií prevyšuje cenu, ktorú pri nedávnom obchode zaplatila Penta Investment Limited za akcie VSŽ pri nákupe od spoločnosti U.S. Steel. Prvý obchod s akciami VSŽ medzi Istrokapitálom, J&T a A.R.T. Investments sa podľa informácií z Burzy cenných papierov v Bratislave uskutočnil na úrovni 150 Sk až 151 Sk za akciu.

J&T a Istrokapitál zdôvodnili zámer predať svoje účasti vo VSŽ nadobudnutím 24,5-percentného balíka akcií VSŽ spoločnosťou Penta od bývalého amerického akcionára VSŽ, firmy USSAC Inc. Pri tomto obchode cena predstavovala 145 Sk za akciu. Penta mala pôvodne akcie VSŽ odkúpiť od ďalších členov konzorcia, J&T a Istrokapitálu, s ktorými podiel vo VSŽ kontrolovala. Keďže sa jej však v rokovaniach s USSAC Inc. podarilo dosiahnuť lepšiu cenu, prostriedky vyčlenené na nákup akcií VSŽ od ďalších členov konzorcia investovala do obchodu s americkým akcionárom. Zostávajúci dvaja členovia konzorcia sa teda rozhodli pre ponuku spoločnosti A.R.T., ktorej investíciu do akcií VSŽ odporučila Penta.

A.R.T. Investments Ltd. je spoločnosť so sídlom v Londýne, založená za účelom investovania na trhoch východnej a strednej Európy. Zastrešuje súkromných zahraničných investorov investujúcich rizikový kapitál na uvedených trhoch. John Moffitt, ktorý spoločnosť A.R.T. Investments Ltd. zastupuje, pôsobí na českom trhu už viac ako osem rokov.

Menšia emisia akcií spoločnosti VSŽ, s ktorou sa obchodovalo, predstavuje 61 100 kusov cenných papierov. Prvá emisia predstavuje 16 388 163 kusov akcií. Nominálna hodnota jednej akcie po znížení základného imania VSŽ v oboch emisiách predstavuje 343 Sk za akciu. Základné imanie VSŽ dosahuje 5,64 mld. Sk.

Najväčším akcionárom VSŽ je v súčasnosti Penta Group, a.s. Po nedávnom odkúpení 24,5-percentného balíka akcií od americkej spoločnosti U.S. Steel vlastní 31,8 % akcií. Fond národného majetku SR (FNM) vlastní vyše 16 % akcií VSŽ. Ďalším väčším akcionárom je Bank Austria, ktorá má 10 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS