ČLÁNOK
Začal sa súdny proces Napster – RIAA
10. októbra 2000

2. októbra sa začal dlhoočakávaný proces so spoločnosťou Napster, Inc. zažalovanou za porušovanie autorských práv americkým hudobným priemyslom. Ten je zastúpený nahrávacími spoločnosťami, medzi inými BMG, Sony Music, Warner Music Group, ktorých vedie Americká asociácia nahrávacieho priemyslu (RIAA).

Od podania žaloby narástol počet užívateľov Napsteru na 31 miliónov, z toho len za predposledný septembrový týždeň stúpla denná návštevnosť servera o takmer štvrtinu. Užívatelia sa obávajú toho najhoršieho – zastavenia prevádzky servera a snažia sa stiahnuť, čo sa ešte dá. Súdiac podľa doterajšieho priebehu súdneho procesu netreba zatiaľ podliehať panike. Verdikt súdu s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vynesený skôr ako o pár týždňov.

Napster sa ešte pred týždňom snažil odvrátiť proces, keď navrhol žalobcom niekoľko možností na urovnanie sporu. Asi najzaujímavejšia z nich navrhuje, aby užívatelia mali prístup na server len po zaplatení mesačného poplatku. Podľa predpokladov by hudobný priemysel získal takýmto spôsobom ročne pol miliardy dolárov. Kým právni zástupcovia RIAA sa k takýmto možnostiam vôbec nevyjadrujú, návštevníci siete Napster sa návrhu platiť 4,95$ mesačne prakticky nebránia. Ako hovoria, vždy je to prijateľnejšie, ako si kvôli jednej skladbe kupovať celú platňu. RIAA v žiadnom prípade žalobu nechce vzdať a proces chce doviesť do svojho úspešného konca.

To, aký bude výsledok procesu, je momentálne ťažko predpovedať, ale faktom je, že trojčlenná porota sa tvári k obžalovanému minimálne zhovievavo. Nakoniec, mp3 technológia je priamo určená na to, aby sa súbory tohto formátu prenášali celosvetovo po sieti a ani prípadné zrušenie prevádzky serveru Napster určite tomuto v budúcnosti nezabráni.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS