ČLÁNOK
Začal sa najmasovejší štrajk od začiatku 90-tych rokov
24. júna 2008

Začal sa najmasovejší štrajk od začiatku 90-tych rokov
 
Dôvodom sú pripravované, aj uskutočnené vládne reformy v Českej republike
 
Dnes sa očakáva najmasovejší štrajk od začiatku 90-tych  rokov. Dôvodom sú pripravované, aj uskutočnené vládne reformy. Ako prvé sa o šiestej ráno zapojili do protestu nemocnice. Hlavný protest sa ale začne o jednej hodine popoludní. Vo viacerých mestách sa má zastaviť verejná doprava, zatvoriť sa majú úrady, prestanú pracovať robotníci, prerušiť sa má aj vyučovanie na školách, informoval český denník Lidové noviny.
České médiá odhadujú, že do štrajku zdravotníkov sa zapojila viac ako polovica zamestnancov v sektore. Nemocnice v súčasnosti pacientom poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť. Do protestu sa okrem štátnych zdravotníkov zapojili aj niektorí lekári a sestričky v súkromnej praxi.
Masová podpora štrajku, ale aj jeho krátke trvanie, zrejme obmäkčí zamestnávateľov, ktorí s protestom nesúhlasia. Proti štrajku vystupujú dokonca aj české odbory. Tamojšia Konfederácia zamestnávateľských zväzov tvrdí, že nejde o zákonný štrajk, pretože „mieri proti vláde, ale postihuje firmy“. Konfederácia preto šéfom odporučila neospravedlňovať štrajkujúcich zamestnancov, ale dohodnúť sa s nimi na voľne, či dovolenke. Ak to nevyjde, mohli by šéfovia štrajkovanie považovať za neospravedlnenú absenciu.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS