ČLÁNOK
Za Tatra banku sa postavila aj Asociácia bánk
11. októbra 2001

Asociácia bánk (AB) upozorňuje, že nepodložené chýry o nepriaznivej finančnej situácii Tatra banky sú v rozpore s hodnotením Národnej banky Slovenska a medzinárodného audítora. Vyzýva preto verejnosť, aby dôverovali týmto nezávislým finančným inštitúciám, ich nerešpektovanie by mohlo vážne poškodiť dôveru k celému bankovému sektoru. Agentúre SITA poskytol toto vyhlásenie generálny tajomník AB Miroslav Marenčík.

Priaznivé hospodárske výsledky Tatra banky potvrdil v utorok aj audítor banky spoločnosť Arthur Andersen, ktorá na základe predbežného auditu banky za rok 2001 konštatovala, že Tatra banka nemá akékoľvek finančné problémy. Správa audítora ďalej konštatuje že Tatra banka neinvestovala významné prostriedky do amerických aktív, akcií leteckých spoločností a popiera, že by Tatra banka mala úverové vzťahy voči akýmkoľvek arabským investorom.

Nepravdivé informácie o Tatra banke sa zhruba dva týždne šírili prostredníctvom elektronickej pošty, SMS správ alebo priamo telefonátmi. Podľa zástupcu generálneho riaditeľa banky Miroslava Uličného nepodložené fámy hovorili napríklad o tom, že Tatra banka okrem investovania v Afganistane mala poskytnúť úver spoločnosti Swissair, neplnila povinné minimálne rezervy, mala financovať Svetové obchodné centrum v New Yorku, mala mať obrovské straty z prepadu akcií v USA a mnohé iné. Vedenie Tatra banky preto podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu šírenia poplašnej správy. Za informácie vedúce k odhaleniu pôvodcov diskreditačnej kampane vypísalo finančnú odmenu 5 mil. Sk


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS