ČLÁNOK
Za situáciu v Devín banke nie sú zodpovedné ostatné banky
11. septembra 2001

Za dlhodobo tolerovanú kritickú situáciu v Devín banke nenesú zodpovednosť bankové inštitúcie. Prezídium Asociácie bánk (AB) preto nesúhlasí, aby sa ťarcha za nezodpovedné riadenie niektorých bánk a nedostatočné fungovanie zodpovedných inštitúcií prenášala prostredníctvom uvažovaného zvýšenia odvodov do Fondu ochrany vkladov (FOV) na fungujúce bankové inštitúcie. Informoval o tom generálny tajomník AB Miroslav Marenčík.

Členovia prezídia AB na mimoriadnom zasadaní v piatok pripomenuli, že ešte v auguste minulého roku listom upozornili samotnú Devín banku i vedenie Národnej banky Slovenska (NBS) na neprimerane vysoké úrokové sadzby depozitov poskytované klientom tejto banky. V tom istom čase AB zaslala Ministerstvu financií SR svoje pripomienky aj k návrhu vtedy pripravovanej novelizácie zákona o ochrane vkladov. Asociácia navrhovala znížiť vyplácanú náhradu hodnoty vkladov na 80 %, čim by sa zvýšila zodpovednosť klientov pri výbere bankovej inštitúcie.

Vláda v polovici júla schválila návrh novely s miernejším variantom, podľa ktorého by sa malo vyplácať 90 % z nedostupných vkladov. AB rovnako navrhovala rozložiť vyplácanie vkladov do 12 mesiacov. Reprezentanti bankových inštitúcií pritom navrhovali vyplácať úroky len do výšky priemernej trhovej úrokovej sadzby podľa údajov centrálnej banky. Takmer ani jeden návrh AB však vláda neakceptovala.

Vládny návrh zvýšiť odvody bánk do FOV z doterajších 0,3 % na 1 % považujú členovia AB za nesystémové, pričom toto zvýšenie by dodatočne zaťažilo bankový sektor najmenej o 3,5 mld. Sk. Zvýšené zaťaženie komerčných bánk podľa nich môže narušiť ťažko nadobudnutú stabilitu bankového sektora a odradiť zahraničných investorov od privatizácie ostávajúcich bánk na slovenskom trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS