ČLÁNOK
Yukos považuje zmluvu o akciách Transpetrolu za zákonnú
14. októbra 2003

Zmluva o viazanom účte ohľadom rozhodujúceho podielu v spoločnosti Transpetrol nie je podľa spoločnosti Yukos v rozpore so zákonom o veľkej privatizácii. „Považujeme za potrebné zdôrazniť, že táto zmluva nehovorí o predaji akcií, ale o zriadení viazaného účtu, a preto ani nemôže byť v rozpore so zákonom o veľkej privatizácii,“ uviedol Yukos vo svojom stanovisku.

Zmluvu o viazanom účte ohľadom rozhodujúceho podielu v spoločnosti Transpetrol medzi Ministerstvom hospodárstva SR (MH), spoločnosťou Yukos Finance B.V, FNM a Credit Bank Lyonnais Slovakia (CLSB), ktorá je správcom viazaného účtu, podpísal podľa internetového denníka www.profini.sk za MH exminister hospodárstva Róbert Nemcsics 27. augusta 2003. Yukos ako 49-percentný akcionár Transpetrolu na viazaný účet už vložil finančné prostriedky, ktorými vyplatí akcie zabezpečujúce mu v podniku majoritu. Podľa profini.sk ide o 3 020 408 USD. Majoritu však môže Yukos nadobudnúť až po zmene zákona o veľkej privatizácii, ktorá umožní predaj akcií strategických podnikov nad vyššiu ako 49-percentnú hranicu. „Spoločnosť Yukos potvrdzuje svoj záujem o prípadné zvýšenie svojho podielu v a.s. Transpetrol, ale konkrétnejšie sa bude môcť vyjadriť, až keď budú známe presné podmienky,“ uviedla ďalej firma vo svojom vyhlásení.

Zmluvu o viazanom účte nepodpísal Fond národného majetku, ktorý k nej mal výhrady. „Fond nepovažuje za potrebné takúto zmluvu podpísať, pokiaľ nie je schválená novela zákona o veľkej privatizácii,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. O novele bude parlament rokovať na svojej októbrovej schôdzi. Podľa článku na www.profini.sk má však fond k zmluve aj ďalšie výhrady. Fond napríklad považuje za nadbytočné uvádzanie MH ako zmluvnej strany, pretože postačuje predávajúci (FNM), kupujúci (Jukos Finance B. V.) a správca (CLBS). Zmluva ďalej zakotvuje prevod akcií na základe pojmu britského práva „o práve prvého odmietnutia akcií,“ ktoré však nepozná slovenský právny poriadok. „Zmluva bola vypracovaná za účasti právnych poradcov zmluvných strán a nie je v rozpore so slovenským právnym poriadkom. Týmto krokom sa zavŕšila celá transakcia presne v súlade so znením podpísaných zmluvných dokumentov,“ uviedol Yukos vo svojej tlačovej správe.

Yukos kúpil vlani minoritný, 49-percentný podiel v Transpetrole, za 74 mil. USD. Zmluva o predaji tohto podielu zabezpečuje, že počas piatich rokov nemôžu byť akcie Transpetrolu bez súhlasu druhej strany predané tretej strane. Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv SR. Štát si v podniku zatiaľ ponechal majoritný 51-percentný podiel. O doprivatizácii Transpetrolu však zatiaľ neuvažuje súčasný minister hospodárstva Pavol Rusko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS