ČLÁNOK
Yukos chce do roku 2005 investovať v zahraničí 4 mld. USD
19. februára 2002

Ruský ropný gigant Yukos Oil Co mieni realizovať ďalšie akvizície v oblasti explorácie, produkcie a prepravy ropy v snahe rozšíriť svoju globálnu pôsobnosť. Vyhlásil to prezident Yukosu Michail Chodorovskij pri príležitosti odbornej energetickej konferencie organizovanej minulý týždeň spoločnosťou Cambridge Energy Research Associates. Ako však zdôraznil Chodorovskij, ruský koncern neplánuje v súčasnosti žiadne akvizície v USA, svoje investičné plány totiž zameral na Európu, Kazachstan a Afriku.

„Je pre nás dôležité, aby sme sa viac medzinárodne angažovali, a preto budú akvizície kľúčovým prvkom našej podnikovej stratégie,“ povedal Chodorovskij a dodal, že záujmom Yukosu je aj diverzifikácia aktivít do oblasti plynárenstva a výroby elektrickej energie, a to predovšetkým v rámci Ruskej federácie. Yukos už dávnejšie oznámil, že chce do roku 2005 vynaložiť na investície mimo Ruska 4 mld. USD. Polovicu z plánovaného objemu chce financovať prostredníctvom bánk a zvyšok vlastnými zdrojmi.

Koncern Michaila Chodorovského je po spoločnosti Lukoil druhou najväčšou ropnou firmou v Rusku z hľadiska ropných rezerv. Z pohľadu trhovej kapitalizácie a rentability je však na prvom mieste. V minulom roku vzrástla ropná produkcia Yukosu o 17,2 % a čistá marža dosiahla 34 %, čo robí z Yukosu najziskovejšiu spoločnosť na svete.

Yukos sa taktiež teší lepšej reputácii, uplatňuje totiž náročné prevádzkové štandardy v krajine, ktorá je známa podvodmi v podnikovom sektore a nárastom gangsterizmu. Úsilie koncernu o zvýšenie transparentnosti ho zatraktívnilo v očiach investorov na Wall Street, kde plánuje získať v tomto roku čerstvé akvizičné prostriedky prostredníctvom IPO (Initial Public Offering). „Yukos má veľa ropy. Ropné trhy, na ktorých koncern pôsobí sú však obmedzené, potrebujeme preto vstúpiť na nové trhy,“ uviedol 38-ročný prezident koncernu, ktorý sa na čelo Yukosu dostal v roku 1996. Predtým pôsobil ako generálny riaditeľ investičnej firmy Rosprom, ktorá sa zaoberala reštrukturalizáciou viac ako stovky výrobných firiem z rôznych priemyselných odvetví.

V decembri 2001 sa stal Yukos víťazom tendra na privatizáciu 49-percentného podielu v slovenskom prevádzkovateľovi ropovodov Transpetrol. Hodnota transakcie predstavovala 74 mil. USD a Yukos zároveň získal predkupné právo na kúpu zvyšného 51-percentného podielu, ak sa štát rozhodne podnik ďalej privatizovať.

Yukos okrem iného podpísal v auguste minulého roka strategickú alianciu s americkým ropným koncernom Marathon Oil Co so sídlom Houstone. Cieľom spojenectva je rozvíjať investičné príležitosti v oblasti energetiky po celom svete, pričom obe spoločnosti už vytvorili spoločnú pracovnú skupinu v Londýne. Ako však zdôraznil Chodorovskij, Yukos má záujem o spoluprácu s firmou Marathon výlučne ako s partnerom. Houstonská firma, napriek špekuláciám, nepredstavuje pre ruský koncern akvizičný cieľ. Napísali to finančné noviny The Deal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 11. 2020

USD 1,187 0,004
CZK 26,258 0,053
GBP 0,890 0,001
HUF 361,350 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS