ČLÁNOK
WTO schválil pričlenenie Taiwanu do organizácie
13. novembra 2001

Svetová obchodná organizácia (WTO) schválila v nedeľu prijatie Taiwanu za svojho člena, teda iba deň po prijatí Číny. Tieto opatrenia by mali viesť z zvýšeniu ekonomickej integrácie medzi ostrými politickými rivalmi – Taiwanom a Čínou. „Vykonali ste veľmi múdre a dôležité rozhodnutie. Taiwan bude dodržiavať pravidlá WTO a aktívne participovať na celej jeho činnosti,“ oznámil minister pre ekonomické záležitosti Taiwanu Lin Hsin-i predstaviteľom členských krajín WTO. Taiwan patrí medzi významné ekonomiky sveta a o vstup do WTO sa usiluje už 12 rokov.

Predstavitelia Číny krátko po rozhodnutí WTO privítali pričlenenie Taiwanu do organizácie, vylúčili však priame obchodné zväzky s touto ostrovnou krajinou, kým táto neuzná suverenitu Pekingu nad sebou. Čína považuje Taiwan za „odpadlícku“ provinciu a pohrozila inváziou, ak Taiwan vyhlási nezávislosť. Prezident Taiwanu Čen Šui-bian oznámil, že prijatie jeho krajiny za člena WTO predstavuje významný míľnik v rámci návratu Taiwanu na svetovú scénu a otvorí priestor pre nové príležitosti.

Taiwanský parlament bude mimoriadne zasadať 16. novembra s cieľom ratifikovať vstup do WTO, pričom v januári 2002 sa Taiwan oficiálne pridruží do WTO ako „separátna colná teritória“ spolu s ostrovmi Penghu, Kinmen a Matsu. Prezident Čen privítal aj pridruženie Číny, čo podľa neho pomôže prehĺbiť reformy a zliberalizovať ekonomiku najľudnatejšej krajiny sveta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS