ČLÁNOK
WTO rozhodla v prospech pakistanskej bavlny
2. mája 2001

USA prehrali obchodnú vojnu proti Pakistanu, ktorá sa týkala dodávok pakistanskej bavlny na amercký trh. Svetová obchodná organizácia (WTO – World Trade Organization) rozhodla, že kvóty na dovoz bavlneného vlákna, ktoré určili USA pre Pakistan odporujú svetovým dohodám o obchode.

WTO žiada, aby USA odstránili kvóty na dodávky bavlneného vlákna, ktoré sa používa pri výrobe spodnej bielizne, ponožiek a tričiek. Predstavitelia americkej administratívy sa rozhodli nekomentovať rozhodnutie WTO skôr ako budú k dispozícii oficiálne doklady pokiaľ nedostanú oficiálne dokumenty z WTO. Rozhodnutie WTO by mali dostať Pakistan a USA v týchto dňoch. Širokej verejnosti ich WTO sprístupní do dvoch týždňov. Dodávatelia bavlnených vlákien z Pakistanu do USA pozitívne vnímajú rozhodnutie WTO. Upevnilo to ich vieru vo WTO a v liberalizáciu obchodu s tovarom textilného priemyslu.

Pakistan je po Mexiku druhým najväčším dodávateľom bavlny do USA. Kvóty na jej dovoz boli určené počas funkčného obdobia predchádzajúceho prezidenta Billa Clintona. Bolo to po tom ako sa americkí producenti bavlny posťažovali na to, že pakistanskí producenti zaplavili miestny trh. Po zavedení kvót WTO ihneď odporúčala, aby USA odstránili sankcie. Tlak amerických odborov a kongresmanov zastupujúcich „bavlnené štáty“ viedol k tomu, že Spojené štáty nezmenili svoj názor na kvóty. Zmeniť ho ich donútilo až súčasné rozhodnutie WTO. Ak sa USA nepodriadia rozhodnutiu WTO, Pakistan bude môcť zaviesť obmedzenia na dovoz amerických tovarov.

Súčasné rozhodnutie WTO je ďalším krokom proti politiky USA, ktoré sú proti dovozu textilnej produkcie z krajín s lacnou pracovnou silou. Od roku 1996 WTO posúdila tri podobné prípady. V roku 1996 požiadala USA odstrániť kvóty, ktoré obmedzujú dovoz spodej bielizne z Kostariky a v roku 1997 na dovoz hodvábnych košieľ z Indie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2021

USD 1,173 0,001
CZK 25,380 0,020
GBP 0,860 0,001
HUF 355,280 0,650
CAD 1,500 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS